Lefoglalt iráni fegyvereket adott át Ukrajnának az Egyesült Államok

Az amerikai haditengerészet által lefoglalt újabb iráni fegyverszállítmány az Arab-tengeren 2024. február 15-én

A szóban forgó több ezer fegyvert és félmillió lőszert az utóbbi évek folyamán foglalták le különböző hajókról, a szállítmányokat eredetileg Irán próbálta meg eljuttatni az általa támogatott jemeni húszi felkelőknek.

„Az amerikai kormány több mint ötezer darab AK–47-est, gépfegyvereket, mesterlövészpuskákat, RPG–7-eseket, illetve több mint ötszázezer darab 7.62 milliméteres lőszert szállított le az ukrán fegyveres erők számára” – írta az amerikai hadsereg központi parancsnoksága (CENTCOM).

„Ezek a fegyverek segíteni fogják Ukrajna önvédelmét Oroszország inváziójával szemben” – húzták alá.

A tájékoztatás szerint az eszközöket 2021 májusa és 2023 februárja között foglalták le négy hontalan, azaz egyetlen országban sem bejegyzett hajóról. A szállítmányokat az iráni Forradalmi Gárda próbálta meg eljuttatni a jemeni húszi lázadóknak.

Ehhez kapcsolódóan: Irán ügynökei és partnerei csúcsra járatják a fegyvergyártást a Közel-Keleten

Az Egyesült Államok kormánya az igazságügyi tárca vonatkozó eljárásai nyomán 2023. december 1-jén vette át a tulajdonjogot a lefoglalt fegyverek és lőszerek felett.

Az ukrán hadsereg hónapok óta súlyos eszközhiánnyal küzd, miután a Republikánus Párt továbbra sem járult hozzá a katonai támogatások jóváhagyásához a washingtoni törvényhozásban. Az iráni fegyverek segítséget jelentenek, de nem orvosolják a helyzetet, nagy szükség lenne például tüzérségi lövedékekre és légvédelmi rakétákra.

Ehhez kapcsolódóan: Ukrán miniszter: Emberéletekbe kerül a nyugati katonai támogatás késlekedése

Az amerikai kormány március 12-én háromszázmillió dollár értékű katonai támogatási csomagot jelentett be, az elsőt tavaly december óta, egyúttal arra figyelmeztettek, hogy ez mindössze néhány hétre lesz elegendő.

Ezt a Pentagon bizonyos megtakarításai tették lehetővé az ukrán védelmi segélycsomag kongresszusi elakadása ellenére.

Ehhez kapcsolódóan: Mit jelentenek a vörös-tengeri fennakadások az európai gazdaságnak?

A jemeni felkelők Izrael gázai katonai műveletei elleni tiltakozásképpen tavaly november óta több hajót megtámadtak a Vörös-tengeren, jelentősen akadályozva a nemzetközi kereskedelmet.

Készült az AFP tudósításának felhasználásával.