Lengyelország azt állítja, egyre több bizonyítéka van arról, hogy Belarusz Oroszország támogatásával küldi az Európai Unió határaira a belépéssel próbálkozó áramló illegális bevándorlókat.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök hétfőn azt mondta újságíróknak, hogy senki sem hiszi, hogy Minszk egyedül cselekszik, amikor ezrek jelennek meg a belarusz-lengyel és belarusz-litván határon.
Morawiecki szerint Minszk ezt az Aljakszandr Lukasenka rendszere ellen, a 2020-as vitatott elnökválasztás nyomán bevezetett szankciókért visszavágva teszi. A választások utáni tiltakozásokra a hatalom brutális fellépése volt a válasz az ellenzéki politikusok, az őket támogató tüntető polgárok és a független médiumok ellen.
"Számos arra utaló bizonyíték van a kezünkben, hogy ez egy rendszerszintű, szervezett akció a belarusz tisztviselők és a belarusz rendőrség részéről" - mondta Morawiecki az illegális migránsok által elkövetett határsértésekről.
"Egy Minszkből és Moszkvából irányított, tömeges, jól szervezett és irányított akcióval van dolgunk" - tette hozzá, megjegyezve, hogy augusztus eleje óta körülbelül 7000 – főként közel-keleti migránst - láttak a határon.
Tragédiák sora a határon
Morawiecki megjegyzései egy nappal azután hangzottak el, hogy holtan találtak a lengyel-belarusz határon három migránst. Haláluk okát eddig nem közölték.
Ugyanezen a napon nyolc másik embert mentettek ki a lengyel mentőszolgálat munkatársai, miután a határátkelés közben egy mocsárban rekedtek.
A belarusz határőrség tisztviselői hétfőn közölték, hogy holtan találtak egy negyedik személyt, "egy nem szláv külsejű nőt" is a határ belarusz oldalán. Ők sem adtak információt arról, hogyan halhatott meg.
Lengyel tisztviselők elmondták, hogy sok migránsra úgy találtak rá, hogy testhőmérsékletük már drámai módon leesett, mivel hosszú ideig az erdőben tartózkodtak, miközben megpróbáltak átjutni az EU területére.
A hónap elején Lengyelország 30 napos rendkívüli állapotot vezetett be és kitiltotta a határ menti területről a nem helyi lakosokat, köztük az újságírókat. Ez volt az első alkalom, hogy az ország ilyen intézkedést hozott a kommunizmus 1989-es bukása óta.
Varsó emellett több ezer katonát küldött a határra, és megkezdte egy szögesdrótkerítés építését.
Mondja el véleményét a Szabad Európáról ebben a rövid kérdőívben: https://bit.ly/szabadeuropa-kerdoiv
Köszönjük!