Böröndi Gábor a közmédiában azt mondta, hogy 1939-ben a német-lengyel háború lokális háborúnak indult, de nem "fogták meg" időben békefolyamattal, ez vezetett a második világháborúig. Sebastian Kęciek szerint ez úgy értelmezhető, mintha Lengyelország felelős lenne egy globális konfliktus eszkalációjáért, ez pedig a történelem elfogadhatatlan elferdítését jelenti.
A Telex írt először a nyílt levélről, amelyben a nagykövet emlékezteti Böröndi Gábort a titkos Molotov-Ribbentrop-paktumra, amely alapján Hitler és Sztálin befolyási övezeteket osztottak fel egymás között. Mint írja, a megállapodás értelmében 1939. szeptember 1-jén a Harmadik Birodalom, szeptember 17-én pedig a Vörös Hadsereg fegyveres, provokálatlan támadást indított Lengyelország ellen – "ezzel megkezdődött a lengyelek közel hat évig tartó, hatmillió lengyel állampolgár életét követelő exodusa".
"Nem engedhetjük meg az áldozat és az elkövető sértő felcserélését" - folytatja a nagykövet, aki párhuzamot von az Ukrajnában zajló háborúval. Mint írja Oroszország teljes körű, provokálatlan és törvénytelen ukrajnai agressziójával szemben Európának le kellene vonnia a második világháború tanulságait, és "szolidárisan a történelem helyes oldalára kellene állnia, az áldozat, nem pedig az agresszor oldalára. Csak így teremthetünk tartós békét Európában. A történelmet nem szabadna az egységünk aláásására használni" .
A budapesti lengyel nagykövetség honlapján teljes terjedelmében olvasható levél végén a nagykövet megemlékezik arról, hogy 1939-ben Magyarország, miközben hivatalosan Németországgal állt szövetségben, megtagadta Berlin kérését, hogy segítsen a Lengyelország elleni támadásban. Mint írja, Gróf Teleki Pál miniszterelnök reakcióját a lengyelek soha nem felejtik el.
Ehhez kapcsolódóan: „Az oroszok bénák, de mi is azok vagyunk” – éles kritikát fogalmazott meg a honvédség állapotáról Böröndi Gábor, a vezérkar új főnöke