A símaszkos rohamrendőrök immár a negyedik egymást követő éjszaka oszlatták fel könnygázzal és vízágyúval a demonstrálókat, akik azután kezdtek utcai tiltakozásba, hogy a kormány bejelentette a csatlakozási tárgyalások megkezdésének felfüggesztését az Európai Unióval.
Ismét erőszakos tömegoszlatásra került sor a dél-kaukázusi ország fővárosában vasárnap éjszaka. A rendőrök könnygázt és vízágyút vetettek be a parlament közelében összegyűlt tömeg ellen, sokakat előállítottak.
A tüntetések azután robbantak ki, hogy a régi-új miniszterelnök, Irakli Kobahidze bejelentette, hogy az ország 2028-ig felfüggeszti az EU-s csatlakozási tárgyalások megkezdését, és támogatást sem fogad el Brüsszeltől.
A megmozdulásokon már legalább kétszáz embert vettek őrizetbe; ebben nincsenek benne az előző éjszaka letartóztatottak. Az ugyanakkor biztos, hogy több ellenzéki politikust is bevittek, közöttük a Gircsi – Több Szabadság párt alapítóját.
Your browser doesn’t support HTML5
Tbilisziben a tiltakozók vasárnap eltorlaszolták a közszolgálati televízió épületének bejáratát, és ígéretet tettek arra, hogy addig maradnak, amíg a szervezet vezetői le nem mondanak. A csatorna közleményt adott ki, amelyben elfogadhatatlan nyomásgyakorlást emlegetett az újságírókkal szemben.
Múlt héten a Szabad Európa helyi szolgálatának riporterét is megütötte egy rendőr, és leteperte a földre, miközben élőben tudósított a helyszínről. Arról is felvétel készült, amint a TV Formula munkatársát fejbe verik. Arc- és fejsérülésekkel került kórházba, az őt bántalmazó rendőr pedig felszívódott a tömegben.
Ehhez kapcsolódóan: Üldözik és megverik őket a tüntetéseken – állítják georgiai újságírók
Az erősen kormánykritikus Szalome Zurabicsvili államfő a napokban azt hangoztatta, hogy nem hajlandó távozni hivatalából mandátuma decemberi lejártakor, miután a szerinte elcsalt októberi választások nyomán felálló parlament és kormány illegitim, így nincs joga kijelölni az utódját. Kobahidze leszögezte, hogy Zurabicsvilinek távoznia kell. A folyamatban lévő jogi eljárások ellenére december 14-re írták ki az új elnök megválasztását.
A demonstrálók az ellen tiltakoznak, hogy a kormány határozottan távolodik az Európai Uniótól, és inkább Oroszország felé tolja az országot. Georgiában szinte folyamatosak a demonstrációk azóta, hogy az októberi választást az országot immár 2012 óta kormányzó Georgiai Álom nyerte, sokak szerint csalással és orosz támogatással.
Ehhez kapcsolódóan: Bírálatok kereszttüzében a georgiai ellenzék, amiért lassan reagált a csalásokkal tarkított választásra
Az Európai Parlament előző héten állásfoglalást fogadott el, amelyben új parlamenti választás kiírására szólította fel a dél-kaukázusi országot, továbbá szankciókat sürgetett a Georgiai Álom vezetői ellen.
A georgiai miniszterelnök a csatlakozási tárgyalások megkezdésének felfüggesztését bejelentve arra is kitért, hogy 2028-ig nem fogadnak el semmilyen támogatást az EU-tól. „Nem koldulva, fél lábon állva fogunk csatlakozni az Európai Unióhoz, hanem méltóságteljesen, szilárd demokratikus rendszerrel és erős gazdasággal” – fogalmazott Kobahidze, aki előzőleg azt hangoztatta, hogy a cél a 2030-as EU-csatlakozás.
Georgia tavaly decemberben tagjelölti státuszba került, az EU azonban befagyasztotta a folyamatot a kormány Nyugat-ellenesnek tartott politikája és egyes antidemokratikus intézkedései miatt. Az Egyesült Államok júliusban bejelentette, hogy szünetelteti a Georgiának nyújtott több mint 95 millió dollár értékű támogatási programját.