Több, egymástól független forrásból arról értesült a debreciner.hu, hogy Magyarország akkumulátor-nagyhatalom lesz! Megéri? címmel tartott volna szemináriumot a Debreceni Egyetemen az intézmény volt rektora április 11-én, de a kar dékánja megtiltotta az esemény megrendezését. Az indok az volt, hogy az egyetem nem ad helyet a területén aktuálpolitikai kérdések megvitatásának. Ugyanakkor a gazdasági miniszter március elején a háború és a szankciók hatásáról tarthatott előadást ugyanott.
Magyarország akkumulátor-nagyhatalom lesz! Megéri? címmel tartott volna szemináriumot a Debreceni Egyetem Kémiai Intézetében Fábián István vegyészprofesszor, az intézmény volt rektora április 11-én. Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) dékánja megtiltotta az esemény megrendezését. A Kémiai Intézet igazgatójának, Várnagy Katalinnak címzett április 4-i levelében a dékán azt írta, az intézmény hatályos működési rendje alapján nem ad helyet a területén aktuálpolitikai kérdések megvitatásának. „Erre sem az egyetem szakmai fórumai, sem infrastruktúrája nem használható” – szögezte le.
Ehhez kapcsolódóan: Gyermekeikért és unokáikért küzdenek az akkumulátorgyár ellen tiltakozó mikepércsi anyák
A fentiekre hivatkozva közölte: nem engedélyezi az előadás intézeti szemináriumként való meghirdetését és egyetemi rendezvényként való megtartását. A dékán arra kérte az intézet igazgatóját, amennyiben szeretnék megvitatni az akkumulátorgyártás témáját, azt az egyetem területén kívül, ne egyetemi eseményként tartsák meg.
Letűnt idők keserű hangulatát idéző gyakorlat
Fábián István a dékáni tiltásra körlevélben reagált, amelyet a Kémiai Intézet munkatársainak küldtek ki, a tartalmát pedig a dékánnal is megosztotta.
„Mély megdöbbenéssel és felháborodással értesültem a letűnt idők keserű hangulatát és gyakorlatát idéző döntésről, amit a dékán az előadásom tartalmának ismerete nélkül hozott meg” – közölte. A volt rektor a leghatározottabban visszautasítja, hogy előadása politikai tartalmú lett volna. Azt írta, a téma komoly társadalmi és politikai viták középpontjában áll, amelyekben minden oldalról előfordul a szakmaiatlanság és a félrevezetés, ezért a szakterülethez értő értelmiség kiemelt kötelessége, hogy szakmai szempontok alapján értékelje a helyzetet, és tájékoztassa a közvéleményt.
Ehhez kapcsolódóan: Aggodalom és kivárás – Környező települések vezetői a debreceni akkumulátorberuházásról
A vegyészprofesszor szerint a dékán döntése megakadályozta, hogy ő és az előadást követő vitán részt vevő kollégái eleget tegyenek ennek az elvárásnak az intézeti rendezvény keretében. Fábián megjegyezte, ugyanezzel a címmel már tartott előadást március 24-én a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság ülésén, amelyből sejthette volna a dékán, hogy szakmai, nem pedig politikai előadásról van szó.
A dékán döntése miatt az eseményt végül az MTA DAB-székházban (Debreceni Akadémiai Bizottság) tartják meg az eredeti időpontban, április 11-én 14 órától.
Ehhez kapcsolódóan: Sokkal nagyobb lehet a kínai akkumulátorgyár vízigénye, mint amennyiről Debrecen vezetése beszél
Magzatkárosító és gyúlékony anyagok
Fábián István legutóbb március 31-én Mikepércsen tartott előadást a témában a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (MiAKö) lakossági fórumán, ahol különböző területek szakértőit kérdezhette a közönség az akkumulátorgyártásról általában és a Debrecen déli gazdasági övezetébe, a község szomszédságába települő CATL akkumulátorgyárral kapcsolatban.
A rendezvényen részt vett még Tímár Zoltán (Fidesz), Mikepércs polgármestere, Holoda Attila energetikai szakértő, volt helyettes államtitkár, Éltető Andrea közgazdász, Fábián István vegyészprofesszor és Balogh Richárd agrármérnök, a Nagy Tavak Koalíció tagja.
Az akadémikus itt kifejtette például, hogy számos tisztázatlan kérdés van még az üzem vízfelhasználásával és áramellátásával kapcsolatban, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy ő még nem látott teljesen zárt vegyi üzemet. „Ennek egy része ki fog kerülni a környezetbe. Magzatkárosító és gyúlékony anyagok is lesznek itt” – figyelmeztetett. (A Fábián István előadásáról készült videó itt megtekinthető.)
Ehhez kapcsolódóan: A polgármester lemondását követelték a debreceni akkumulátorgyárról szóló közmeghallgatáson
A gazdasági miniszter beszélhetett az egyetemen a szankciókról
Bár Kun Ferenc dékán az előadás letiltásakor arra hivatkozott, hogy az egyetem nem ad teret aktuálpolitikai kérdéseknek, március 2-án Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter előadást tartott a hallgatóknak Debrecenben A háború és a szankciók hatása a gazdasági folyamatokra címmel.
Megkérdeztük a dékánt a Debreceni Egyetem sajtóirodáján keresztül, hogy miből következtetett arra, hogy Fábián István aktuálpolitikai kérdéseket készült megvitatni az előadásában, s hogy ennek fényében tartható-e bármilyen előadás az egyetemen, amely a kormány akkumulátorgyártásról szóló stratégiájával kapcsolatos. Amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.