Meghalt Ferge Zsuzsa Széchenyi-díjas szociológus

Ferge Zsuzsa szociológus, közgazdász otthonában 2010. október 4-én

Az ELTE Társadalomtudományi Karának egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a szegénység, a kirekesztés és a társadalmi rétegződés jelentős kutatója húsz nap múlva lett volna 93 éves.

Ferge Zsuzsa Kecskeméti Zsuzsanna néven budapesti értelmiségi családban született 1931-ben, felsőfokú tanulmányait 1948-ban a Közgazdaságtudományi Egyetemen kezdte meg, ahol 1953-ban szerzett diplomát, de már az egyetem mellett elkezdett dolgozni a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közgazdasági főosztályán. 1959-ben a rétegződéskutatási osztály vezetőjévé nevezték ki.

Később a szociológia felé fordult. 1969-ben az MTA Szociológiai Kutatóintézetében helyezkedett el, ahol a rétegződéskutatási, később a társadalompolitikai osztály vezetője volt, mellette az Eötvös Loránd Tudományegyetem docenseként dolgozott. 1988-ban egyetemi tanári kinevezést kapott, és az ELTE Szociológiai és Szociálpolitikai Intézet és Továbbképző Központ szociálpolitikai tanszékének vezetője volt 1996-ig.

1994-ben az ELTE Szociológiai Doktori Iskola alapítója volt, majd 1995 és 2000 között vezette a szociálpolitikai doktori képzést. Több külföldi, főleg amerikai, brit, francia és osztrák egyetemen volt vendégtanár, vendégelőadó, vendégkutató. Az Edinburgh-i Egyetem díszdoktorrá avatta.

1998-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd 2004-ben rendes tagjává választották. 2006-ban az MTA Gyermekszegénység Elleni Programiroda vezetőjévé nevezték ki, amely kidolgozta, illetve kutatja, monitorozza a Gyermekszegénység elleni Nemzeti Programot.

Főbb kutatási és oktatási területe a társadalmi struktúra, a rétegződés; a társadalmi újratermelés; a társadalmi egyenlőtlenségek; a társadalmi integráció; a társadalom- és szociálpolitika története, működése volt.

A szegénység, a depriváció, a marginalizálódás és a kirekesztés területével is foglalkozott. A kétezres években végzett kutatásai elsősorban a gyermekszegénységgel kapcsolatosak. Társadalomrétegződési kutatásai a gyermekszegénység és a szegregáció területén úttörőnek számítottak. A magyarországi szociálismunkás- és szociálpolitikus-képzés egyik bevezetője volt.

Az oktatás és a tudományos kutatás mellett közéleti szerepvállalása is jelentős volt, több szakmai szervezet munkájában vett részt.

A szegénység mellett fő kutatási területe volt a társadalmi struktúra, a társadalmi egyenlőtlenségek és integrációs zavarok vizsgálata. Több mint háromszáz tanulmánya jelent meg, és több könyvben beszámolt kutatásainak eredményéről. Számos napilapban, hetilapban jelentek meg írásai.

Ferge Sándorral 1953-ban házasodott össze, két gyermekük született. Nagyapja Kecskeméti Ármin makói rabbi és irodalomtörténész, édesapja Kecskeméti György újságíró volt.

A Széchenyi-díjas szociológus, akadémikus április 4-én hunyt el, szűk körű temetéséről a család gondoskodik.