Kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön Magyarországgal szemben az Európai Bizottság a SPAR és más külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncokkal szemben alkalmazott – szerinte – diszkriminatív adózás miatt.
Az EU-n belüli cégek letelepedési szabadságának elvét sértik azok a magyar adórendelkezések az Európai Bizottság szerint, amelyek értelmében a külföldi kézben lévő kiskereskedelmi láncokra olyan diszkriminatív adórendelkezések vonatkoznak, amelyek a hazai, magyar kiskereskedőkre nem.
Az Európai Bizottság ezért csütörtökön felszólító levél elküldéséről döntött, elindítva a kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben. A magyar hatóságoknak szokásosan két hónap áll a rendelkezésükre a válaszra. Ha a bizottság nem találja kielégítőnek, a második szakaszba léptetheti az eljárást.
Ehhez kapcsolódóan: Nyert a SPAR a magyar kormánnyal szemben Luxemburgban
A testület annak elmulasztásával indokolja az eljárás megindítását, hogy „a magyar kiskereskedelmi adózási rendszert összhangba hozzák az Európai Unió működéséről szóló szerződés 49. és 54. cikke által garantált letelepedési szabadság elvével”.
A kiskereskedelmi adózás jelenlegi rendszeréből adódóan a Magyarországon integrált vállalkozásként vagy kapcsolt vállalkozásként működő, külföldi irányítású kiskereskedelmi vállalkozásokra magas és erősen progresszív adókulcsok vonatkoznak, amelyek alapja az árbevétel. „A magyar piacon franchise-rendszerben, saját márkanevük és logójuk alatt működő, hasonló méretű hazai kiskereskedőkre nem vonatkoznak a magasabb adókulcsok, mivel adózási szempontból nem konszolidálják az árbevételüket” – mutat rá ajtóközleményében az Európai Bizottság.
A hazánkban működő kiskereskedelmi láncok közül egyedül az osztrák SPAR vállalta fel névvel a magyar adórendelkezések elleni panaszemelést Brüsszelben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből:
Nincs új a nap alatt, Brüsszel ismét az árdrágító SPAR oldalára állt
A SPAR Brüsszellel az oldalán újabb politikai támadást indított Magyarország és a magyar családok ellen, amikor is ismételten támadás alá vette a magyar kiskereskedelmi különadót. Ezzel egy olyan intézkedést kifogásol ismét, amelyről 2020-ban az Európai Unió Bírósága már kimondta, hogy megfelel az európai uniós normáknak. Egyszer ezt az intézkedést már megtámadták, akkor is megvédtük, most is meg fogjuk védeni.