Megjelent a rendelet arról, milyen tárgyakat nem szabad bevinni az iskolába

Üres tanterem a Miskolci Herman Ottó Gimnáziumban 2020. március 16-án

A jogszabály két kategóriát határoz meg. Vannak tiltott és korlátozottan használható tárgyak. Előbbiek a közbiztonságra veszélyes eszközök, míg utóbbiak közé tartoznak az okostelefonok, illetve az internetelérésre alkalmas okoseszközök.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet az elsőtől a tizenharmadik évfolyamig szabályozza, hogy mely eszközök tiltottak a diákok számára, és melyek használhatók korlátozottan.

A rendelet nem részletezi a tiltott tárgyak listáját, de utal más jogszabályokra. Az utalások alapján a tiltott tárgyak közé tartoznak a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, például a nyolc centiméternél hosszabb pengéjű kés, a dobócsillag, a rugós kés, az íj, a számszeríj, a francia kés, a szigonypuska, a parittya, a csúzli. Idesorolják az ólmos botot, a bokszert, a láncos botot, a gázspray-t, a lőfegyverutánzatot vagy az elektromos sokkolót, de az álkulcsokat, a mechanikus vagy elektromos elven működő zárnyitó szerkezeteket is – írja a Telex.

Tilos iskolába vinni minden olyan eszközt és terméket, amelynek birtoklását tiltja a szabálysértési törvény vagy a Büntető törvénykönyv, például kábítószert, lőfegyvert, pirotechnikai eszközt, valamint 18 éven aluliak számára nem értékesíthető terméket, vagyis cigarettát, dohányterméket és alkoholt.

A korlátozottan használható tárgyak közé tartozik az okostelefon, illetve az internetelérésre alkalmas okoseszköz. Ezeket bevihetik a gyerekek az épületbe, de a tanítás elején le kell adni, az iskolának meg kell őriznie, és a tanítás végén vissza kell adni a diáknak.

A Telex megjegyzi, hogy a rendeletet – ahelyett, hogy alternatívát mutatva megpróbálná bevonni az okoseszközöket a tanítási folyamatba – kizárólag a tiltás, a korlátozás eszközével él.

Ehhez kapcsolódóan: Iskolaőr ellen emeltek vádat, egy hetedikes diákot zaklatott