A legfrissebb információk szerint legkevesebb 920 ember vesztette életét az Afganisztán keleti részét sújtó szerdai földrengésben. A hatóságok szerint az áldozatok valós száma ennél is magasabb lehet.
A tavaly hatalomra jutott iszlamista tálib kormányzat katasztrófavédelmi miniszterhelyettese arról számolt be kabuli sajtótájékoztatóján, hogy értesüléseik szerint legalább 920 ember meghalt, míg 610 másik megsérült a természeti katasztrófában.
„Előzetes információkról van szó, a számok tovább nőhetnek (…) mivel a falvak némelyike távoli hegyi területeken található, és időbe telhet a részletes adatközlés” – mondta.
A 6,1-es erősségű földrengés legsúlyosabban a keleti Paktika és Hoszt tartományt érintette. A mentés során helikopterekkel szállították a területre a szükséges felszereléseket.
Ehhez kapcsolódóan: „Kétségbe vagyunk esve” – Az ukrajnai háború eltereli a világ figyelmét az afganisztáni humanitárius válságrólAz amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint a földmozgás epicentruma a Kabultól mintegy 150 kilométerre délre található Hoszt városánál, 51 kilométeres mélységben volt.
Az Európai Szeizmológiai Intézet (EMSC) pedig azt közölte, hogy a rengéseket onnan több mint ötszáz kilométerre, Pakisztánban és Indiában is érezték.
A mostani volt a legtöbb halálos áldozatot követelő földrengés a dél-ázsiai országban 2002 óta, amikor egy 6,1-es erősségű földmozgás következtében ugyancsak mintegy ezer ember vesztette életét.
Az ENSZ afganisztáni koordinátora azt írta Twitteren, hogy már úton van a segítség.
A nemzetközi porondon a tálib hatalomátvétel óta szinte teljesen elszigetelt Afganisztán lakóinak már ezt megelőzően is súlyos humanitárius válsággal kellett szembenézniük. Segélyszervezetek szerint a helyzet kezeléséhez csak idén több milliárd dollárra lenne szükség.