Mégsem lesznek kötelezők januártól a rákszűrések, új tervezeten dolgozik a tárca

Szívultrahang-vizsgálatot végeznek a fővárosi Szent Margit kórház kardiológiai osztályán 2014. szeptember 12-én (képünk illusztráció)

Egy salátatörvénybe csomagolva még június 10-én nyújtotta be a kormány a kötelező egészségügyi szűrővizsgálatok kiterjesztésének lehetőségéről szóló javaslatot. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint azonban 2025-től továbbra is csak önkéntes vizsgálatok lesznek, nincs döntés kötelező szűrés bevezetéséről.

Az egészségügyért felelős Belügyminisztérium a 24.hu-nak írt erről, miután a népegészségügyi szűrési protokollok esetleges változásáról kérdezték a tárcát.

Magyarországon jelenleg csak 18 éves korig kötelezők az egészségügyért felelős miniszter rendeletében előírt szűrővizsgálatok, a nyáron társadalmi vitára bocsátott tervezet szerint azonban Pintér Sándor belügyminiszter korhatár nélkül írhatna elő kötelező szűrővizsgálatokat. A koncepcióban nevesítettek is három, személyes meghíváson alapuló vizsgálatot:

  • a 25–65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrése,
  • a 45–65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrése,
  • az 50–70 év közötti férfiak és nők vastagbélszűrése.

Augusztusban Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár azonban már arról beszélt a Hír TV-ben, hogy nem lehet olyan szűrővizsgálatot kötelezővé tenni, amely eszközös beavatkozással jár.

A 24 szakértőkre hivatkozva írt arról, hogy a heves tiltakozásokat kiváltó elképzelés azért sem valósulhatna meg, mert az ellátórendszer nem bírna el annyi vizsgálatra jelentkezőt. A Belügyminisztérium most közölte a hírportállal, hogy kidolgozták a felnőtt életkorhoz kötött, alkalomszerű szűrővizsgálati rendszer korszerűsítésének javaslatát. A kodifikációs folyamat jelenleg is zajlik. A tervezet szerint ez továbbra is önkéntes alapon vehető majd igénybe.

Ehhez kapcsolódóan: Tanulmány: Több mint 230 ezer elkerülhető halálozás történt öt év alatt Magyarországon