Megszűnik a helyiek ellátása a kecskeméti honvédkórházban, közel húszezer embert érint a változás

  • kecsup.hu

A kecskeméti honvédkórház 2025-től csak a Magyar Honvédség állománya részére nyújthat járóbeteg-szakellátást. A Kecsup.hu információi szerint a rendőrök, tűzoltók, bv-sek és közeli hozzátartozóik ellátása is átkerül a megyei kórházhoz

Közel húszezer főt érint Kecskeméten a változtatás, amely 2025. január 1-jén lépett életbe, és amelyről csak utólag adtak hivatalos tájékoztatást: a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ hétfőn közölte a KecsUP kérdéseire: a honvédkórház (RAvGYI) a Belügyminisztérium kezdeményezésére átadta a közfinanszírozott egészségügyi ellátást a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház részére. 2025-től az intézmény csak a Magyar Honvédség állománya részére nyújthat járóbeteg-szakellátást.

A járóbeteg-ellátás tervezett megszüntetése Kecskemét Széchenyiváros városrészének felnőtt lakosságát, valamint az eddig itt ellátásban részesülő rendőröket, tűzoltókat, bv-seket és közeli hozzátartozóikat érintheti. Úgy tudjuk, várhatóan február végétől-március elejétől nekik is a megyei kórház rendelőintézetébe kell majd járniuk vizsgálatokra, ez veszi át a feladatot.

2024 májusában írt először a Kecsup.hu a megszüntetés tervéről. Akkor úgy értesültünk, hogy 2025. január 1-jétől nem lesznek járóbeteg-szakrendelések, és hogy mindezt egy állománygyűlésen jelentették be a honvédkórház – hivatalos nevén MH Egészségügyi Központ Repülőorvosi Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet, RAvGYI – tb-finanszírozott járóbeteg-ellátásában dolgozóknak. Akkor egy dolgozó és a honvédkórház egyik korábbi vezető főorvosa megerősítette a kényszerű változtatás hírét a KecsUP-nak.

A kecskeméti honvédkórház eddig tizenegy háziorvosi praxis betegeit is ellátta

2025 első napjaiban arról hallottunk, hogy ugyan még működnek a szakrendelések az intézményben, de már nem sokáig, előreláthatólag csak pár hétig, körülbelül február végéig, és hogy új időpontot már nem adnak ki.

Erről az információról szerettünk volna többet megtudni, ezért január 6-án, hétfőn írásban megkerestük kérdéseinkkel – akárcsak 2024 tavaszán – Sasi Ágnes orvos ezredest, a RAvGYI intézetvezető főorvosát. Január 13-án kaptunk választ a Magyar Honvédség Egészségügyi Központtól, ugyanis ehhez az intézményhez tartozik a kecskeméti honvédkórház is.

„A Belügyminisztérium kezdeményezésére az MH Egészségügyi Központ Repülőorvosi Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet (RAvGYI) a közfinanszírozott egészségügyi ellátást átadta a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház (BKVOK) részére – írták. Indoklást nem fűztek az átadáshoz. – A két fél közötti megállapodás értelmében a területi ellátási kötelezettség alá eső civil lakosságnak 2025. január 1-jétől előjegyzésre kizárólag a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban van lehetősége. Az ellátandó lakosság száma megközelítőleg húszezer fő, akiknek a magas színvonalú egészségügyi ellátását továbbiakban a helyi kórház fogja biztosítani” – folytatódik a válasz.

Annyit tettek hozzá, hogy „a vonatkozó jogszabály értelmében az idei évtől az MH EK RAvGYI csak a Magyar Honvédség állománya részére nyújthat járóbeteg-szakellátást, az intézet dolgozói továbbra is a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ alaprendeltetés szerinti szakfeladatait látják el”.

Képernyőfotó a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ leveléről

Tizenegy felnőttháziorvosi praxis betegei kerülnek át

Megnéztük a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ, valamint a megyei kórház honlapját és Facebook-oldalát, de sehol nem találtunk egyetlen hírt sem erről a jelentősnek tűnő változásról.

A RAvGYI honlapján sem vezették még át a változtatást, ott ez a szöveg áll: „Járóbeteg-szakrendelő intézetünkben társadalombiztosítás által finanszírozott járóbeteg-szakrendelést működtetünk az igényjogosult katonaállomány és hozzátartozóik részére, valamint Kecskemét kilenc alapellátási körzete számára (Széchenyiváros) lakóinak immár közel három évtizede.”

A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ levele szerint tehát a megyei kórházhoz fog tartozni a széchenyivárosi háziorvosi körzetek lakossága is, akárcsak Kecskemét többi része – ez pedig vélhetően jelentős terhelést jelent a megyei kórháznak (a Nyíri út 38/A, a Nyíri út 63., a Széchenyi sétány 6., a Győzelem utca 11. és az Irinyi utca 22. alatt lévő, összesen tizenegy felnőttháziorvosi praxis járóbetegeit látták el eddig a honvédkórházban, legalábbis a betegirányító ablak melletti tábla szerint).

Hraskó István írása.