A lengyel elnök hétfőn közölte, hogy megvétózza azt a médiatörvényt, amely arra kényszerítette volna az amerikai Discovery vállalatot, hogy adja fel a TVN lengyel televíziós hálózatban lévő többségi részesedését. Andrzej Duda szerint a törvény népszerűtlen, és csorbította volna Lengyelország üzleti hírnevét.
A parlament alsóháza által nemrég elfogadott törvényjavaslat megakadályozta volna, hogy bármely nem európai szervezet 49 százaléknál nagyobb részesedéssel rendelkezzen lengyelországi televíziós vagy rádiós műsorszolgáltatóban. A gyakorlatban azonban a törvény csak egyetlen létező vállalatot, az amerikai Discovery Inc.-t érintette volna. A törvény alapján a cégnek el kellett volna adni a TVN nevű szolgáltató – az egyik utolsó független lengyel médiavállalat – többségét, vagy akár az egészet.
Megmenekült a független hírtévé
A lengyel kormány vezetői azzal érveltek a jogszabály mellett, hogy a nemzetbiztonság és a szuverenitás szempontjából fontos annak biztosítása, hogy egyetlen, Európán kívüli vállalat se ellenőrizhesse a közvélemény formálását segítő vállalatokat.
Ehhez kapcsolódóan: Megszavazta a lengyel alsóház a független médiát ellehetetlenítő törvénytSok lengyel azonban úgy látta, hogy a törvényjavaslat, amelyet a Duda által támogatott kormányzó Jog és Igazságosság párt szorgalmazott, elhallgattatná a TVN24 nevű, milliók által nézett hírtelevíziót.
Duda, akire az amerikai kormány nyomást gyakorolt, hogy vétózza meg a törvényjavaslatot, azzal is érvelt, hogy Lengyelország számára fontos, hogy szövetségesei becsületes partnerként tekintsenek rá. A TVN megvásárlása az eddigi legnagyobb amerikai befektetés volt Lengyelországban, a Discovery most hárommilliárd dollárra becsüli a vállalat értékét.
Az eddigi legnagyobb amerikai befektetés volt
A médiatörvény ellen a közelmúltban országszerte tömeges tüntetéseket tartottak, miközben a Discovery azzal fenyegetőzött, hogy nemzetközi választottbíróságon beperli Lengyelországot.
Ehhez kapcsolódóan: A lengyel Pegasus-botrány: ellenzéki jogászok a listánDuda elmondása szerint elvben egyetért azzal, hogy az országoknak korlátozniuk kellene a külföldi tulajdonszerzést a médiavállalatokban, mondván, hogy sok más demokratikus országban, köztük az Egyesült Államokban, Franciaországban és Németországban is van ilyen jogszabály. De azt is mondta, hogy ebben az esetben a törvény egy olyan vállalkozásnak ártott volna, amely már legálisan működik Lengyelországban.
Megjegyezte, hogy a törvényjavaslat aláírása dollármilliárdokba került volna a nemzetnek, és azt mondta, osztja sok lengyel kollégája véleményét, hogy más problémákra tekintettel a törvényjavaslatra most nincs szükség.