„Nem mindig a gyerekekkel van a gond” – államiból katolikus iskola

Dányon a romák fele a Hit Gyülekezetéhez tartozik. Éppen ezért nem akarták, hogy egy katolikus szemléletű fenntartó vegye át a helyi általános iskolát

Állami fenntartásúból egyházi iskolát csinálnának a dányi általános iskolából. Sokak szerint az elmúlt években az elcigányosodott tanintézmény oktatási színvonala is leromlott. Az iskoláért a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezet jelentkezett be. A tanulók nyolcvan százaléka roma, a dányi roma családoknak pedig a fele – ahogy ők mondják magukról – pünkösdista, vagyis a Hit Gyülekezetéhez tartozik. A dányi romák az elmúlt hetekben éppen emiatt voltak az ellen, hogy igennel szavazzanak, vagyis nem akarták olyan iskolába járatni a gyerekeiket szeptembertől, amelynek a fenntartója egy bálványimádó vallást követ. Beszállt a kampányba a helyi katolikus plébánia is, a családsegítők pedig sorra járták a romatelepek házait. Finomhangolással, kampányolással és egy kis ráhatással így végül a szülők 92 százaléka mégis úgy szavazott: vigye az iskolát a Kolping.

„Az igazság az, hogy az iskolának két épülete van. Az egyik itt van, lent, a másik meg ott, fent” – igazít el helyi GPS-ként Jóska a Dányt kettéhasító Pesti úton. A férfi azt mondta, ha már itt vagyok, és megszólítottam, nem csak utat mutat, hanem arról is szívesen beszél, miért forrnak az indulatok a Budapesttől negyven percre lévő településen. De a nevét változtassam meg, nehogy szó érje a ház elejét.

Ez a lenti iskola

Ahol az iskola nem nevel, csak oktat

Az alig 4500 fős Dány Széchenyi István Általános Iskolájába több mint kétszáz gyerek jár. A tanulók nyolcvan százaléka roma. Akinek ez szúrja a szemét, az inkább a szomszédos Isaszegre járatja a gyerekét, mert az nem cigány iskola, és sokuk állítása szerint ott jobb az oktatás is. Jóska három gyerekéből ketten a dányi iskolába járnak. Naprakész információi vannak arról, mi történik a falak között. A férfi azt mondja: vannak ugyan balhék a suliban, de hát melyikben nincsenek?

„A hónap elején volt egy olyan eset, amikor az egyik fiú eldobott egy körzőt, ami majdnem beleállt egy másik gyerek fejébe. Volt egy másik eset is mostanában, amikor az egyik gyerek lapáttal kergetett az udvaron egy másik gyereket”

– magyarázta a férfi, akinek több rokona is az iskolában dolgozik.

„Hát itt már alig maradt magyar gyerek, de nem mindig a gyerekekkel van a gond, hanem a tanárokkal és az igazgatóval, mert nem mernek rendet tenni. Vannak rossz gyerekek nyilván, de az a gond, hogy ezzel a problémával nem akarnak a pedagógusok foglalkozni. Meg hát a tanítás színvonala is sokat romlott. Nagyon rossz ez a suli, és szerintem jó ötlet, hogy átveszik az államtól, és egyházi iskolát csinálnak belőle”

– mondta az egyik pékség előtt álldogáló asszony, akinek négy gyereke van. Kettő Isaszegre jár.

„Nekünk bejött az az iskola. Én a két kicsit is Isaszegre fogom járatni, akkor is, ha átveszi az egyház az itteni iskolát. Ne mondja nekem senki, ha az egyházé lesz, akkor minden tökéletes lesz, és itt egy csapásra rend, fegyelem lesz, és kitűnő tanuló lesz minden gyerek”

– folytatta.

„Végre mindenki megtanulja, hol a helye”

Néhány héttel ezelőtt kisebb kampány indult el Dányban azért, hogy az állami fenntartású iskolát szeptembertől a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezet vegye át. Ehhez azonban az iskolába járó gyerekek szüleinek 66 százalékos igenje kell. Dány lakosainak nagyjából negyede roma, éppen emiatt verte ki náluk a biztosítékot a helyi plébánia burkolt cigányozós Facebook-posztja. Ugyanis a kampányba a Szent Jakab Egyházközség is beszállt. Arra buzdították a szülőket, hogy szavazzanak a fenntartóváltásra, mert akkor a romák végre megtanulják, hol a helyük.

„Ha minden dányi gyermek itt kezdi a tanulmányait, akkor az arányok helyreállnak, és végre mindenki megtanulja, hol a helye. Azok is, akik ezt lassan tanulják meg. Milyen üzenettel hagyja el az iskolát az a falkában szocializálódott kiskamasz 14 évesen, aki azt látja, hogy ők dominálnak és irányítanak? Már 14 éves korában kezelhetetlen és kontrollálhatatlan. Ha tetszik, ha nem, Te is velük fogod élni az életed a következő évtizedekben. Akkor bosszankodni fogsz, mert eldobja előtted a szemetet, mert veszélyesen vezet, mert hangos, mert nem hallgat senkire és semmire. Teszi ezt azért, mert Te most, MA nem álltál oda egy jó iskola alapítása mellé”

– írta Facebook-oldalán a plébánia.

Kozsuch Zsoltot, a helyi római katolikus plébánia vezetőjét telefonon értük el. Először azzal védekezett, hogy nem ő írta a bejegyzést, hanem a kántor, Takács András. Miután végül beismerte, hogy az engedélye nélkül nem mehet ki semmilyen poszt a plébánia oldalára, Kozsuch Zsolt azt magyarázta, hogy szerinte nem a romákról szól a bejegyzés. A plébános arra az eldöntendő kérdésre nem tudott választ adni, hogy egyetért-e azzal, amit írtak, vagyis hogy a romáknak meg kell végre tanulniuk, hol a helyük, és helyreáll a rend, ha egyházi kötődésű szervezet veszi át az iskolát. A bejegyzést író Takács András kántor nem akart válaszolni a kérdéseinkre.

A helyi plébánia is beszállt a kampányba a cigányok megregulázása mellett

A biztosítékot azonban nemcsak a plébánia kampányolása csapta ki a helyi romáknál, hanem az is, hogy egy katolikus szervezet venné át az iskolát. A dányi romák csaknem ötven százaléka ugyanis a Hit Gyülekezetéhez tartozik – magyarázza Jóska, aki ugyan még nincs megkeresztelve, de aktív tagja a helyi gyülekezetnek.

„Mi nem fogjuk a gyerekeinket egy olyan iskolába járatni, ami egy bálványimádó vallást követ, hiszen a mi vallásunk nem összeegyeztethető ezzel, emiatt nem fogjuk megszavazni a fenntartóváltást”

– mondta.

Sundabunda

Miután a romák kapcsán a település polgármestere komoly ellenállásba ütközött, elhalasztották a szavazás első időpontját – tudtuk meg önkormányzati és az iskolában dolgozó forrásainktól. Úgy tudjuk: a polgármester utasítására a családsegítő központ munkatársai puhították meg a családokat a szavazásig.

„Akihez tudtak, oda kimentek, elmondta nekünk a családsegítő, hogy a gyerekek jogait nézzük, ne érdekeljen minket a vallás, mert szeptembertől itt szigor és jó oktatás lesz, úgyhogy ezek szerint szavazzunk!”

– magyarázta az egyik, neve elhallgatását kérő asszony, akinél a családsegítő munkatársai kint jártak a szavazás előtt.

A helyi iskolába járó gyerekek nyolcvan százaléka roma

Többen azt is elmondták, hogy a szavazást megelőző napon Gódor Lajosné is a helyi cigánytelepen kampányolt, hogy meggyőzze a dányi romák többségét, hogy az iskola szeptembertől a Dunakeszi Tankerületi Központtól kerüljön át a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartóhoz.

Zsineg (b) szerint az asszonyokat kellett meggyőzni arról, hogy kire szavazzanak, a családban ugyanis ők foglalkoznak oktatáspolitikai kérdésekkel

Zsineg a helyi cigánytelep szószólója. Azt mondta, valójában csak az asszonyokat kellett meggyőznie a helyi vezetésnek, hiszen az iskolai dolgokkal ők foglalkoznak.

„Nem is tudtam, hogy lesz szavazás erről, mi ezt nem szoktuk itthon megbeszélni, az iskolai dolgokat az asszonyok intézik”

– magyarázta.

A kampány sikeres volt, hiszen március 20-án a szülők 92 százaléka voksolt a fenntartóváltásra.

Úgy tudjuk, hogy a polgármester és az iskola igazgatója közötti feszült viszony vezetett a fenntartóváltásig

Kerestük az ügyben Gódor Lajosnét, Dány polgármesterét, de nem akart válaszolni a kérdéseinkre, ahogy a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartótól sem érkezett válasz cikkünk megjelenéséig például arra a kérdésünkre, hogy ha átveszik az iskolát, akkor kötelező jelleggel kell-e vasárnaponta misére járniuk azoknak, akik másban hisznek, és ha nem járnak, éri-e őket bármilyen retorzió emiatt. Forrásainktól úgy tudjuk, hogy az a megállapodás született, hogy a hittanórát a helyi Hit Gyülekezete saját lelkésze tartja majd a gyerekeknek.

A Klebelsberg Központ Stratégiai és Kommunikációs Főosztálya azt írta megkeresésünkre a fenntartóváltással kapcsolatban:

„A Dányi Széchenyi István Általános Iskola fenntartásának átvételét a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezet (KOSZISZ) kezdeményezte írásban a Dunakeszi Tankerületi Központnál a jogszabályban meghatározott határidőig. A fenntartóváltással kapcsolatos véleményeztetési eljárást az iskolát fenntartó Dunakeszi Tankerületi Központ bonyolítja le.”

A KLIK szerint a fenntartóváltás nem érinti a pedagógusok és az alkalmazottak jogviszonyának folytonosságát.