Legkevesebb 38 ember vesztette életét Mianmarban a hatalmat puccsal megszerző katonai junta elleni tüntetések erőszakos megfékezése során.
Az ENSZ mianmari megbízottja, Christine Schraner Burgener a katonai puccsot követő eddigi „legvéresebb napnak” minősítette március 3-át.
Az ENSZ megbízottja szerint az elmúlt hónapban több mint 50 ember halt meg, de a sebesültek száma ennél sokkal több.
Szemtanúk és videofelvételek tanúskodnak arról, hogy a rendőrök több városban is könnygázt, gumilövedéket és éles fegyvereket használtak a tüntetők ellen.
Hat újságírót letartóztattak
Az egykor Burmaként ismert országban mindennapossá váltak a tiltakozások azóta, hogy a hadsereg február 1-jén puccsal végett vetett az ország egy évtizedig tartó, a demokrácia felé tett törekvéseinek.
A puccs során elűzték a megválasztott kormányt és őrizetbe vették az ország de-facto vezetőjét, Aung Szan Szú Kjít és pártjának több tagját is.
Aktivisták szerint ezenkívül még több száz embert tartóztattak le, köztük legalább hat újságírót.
Ehhez kapcsolódóan: Újabb tucatnyi tüntetőt agyonlőttek MianmarbanNemzetközi jogot sértettek a civilekre leadott lövésekkel
A puccsot nemzetközi szinten is elítélik. A junta vezetőivel szembeni több nyugati ország szankciókat vezetett be.
A mianmari helyzet megvitatására az Egyesült Királyság március 5-ére összehívta az ENSZ Biztonsági Tanácsát.
Az Egyesült Államok közölte, hogy további lépéseket fontolgat a junta ellen, míg az Európai Unió szerint a fegyvertelen civilekre leadott lövésekkel egyértelműen megsértették a nemzetközi jogot.
Your browser doesn’t support HTML5