A képviselőház szombaton elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely egy évet ad a TikTok kínai tulajdonosának, a ByteDance-nek egyesült államokbeli érdekeltségei eladására – máskülönben betilthatják az Egyesült Államokban az applikációt. A javaslatot kedden a szenátus is megszavazta, már csak Joe Biden elnök aláírására van szükség.
Vessünk egy pillantást az alkalmazás betiltására tett erőfeszítésekre, annak esélyére, hogy a szenátus megszavazza a javaslatot, és hogy valójában mit is jelentene ez.
Miért próbálják betiltani a TikTokot?
Amerikai tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy a TikTok vezetői a kínai kormány lekötelezettjei, és attól tartanak, hogy Peking felhasználhatja a közösségimédia-alkalmazást a 2024-es amerikai választások befolyásolására – mondta Avril Haines, a Nemzeti Hírszerzés igazgatója a képviselőház hírszerzési bizottságának márciusi meghallgatásán.
Számos republikánus és demokrata törvényhozó állítja a Biden-kormányzattal együtt, hogy a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent, Kína ugyanis arra kényszerítheti a vállalatot, hogy ossza meg vele 170 millió amerikai felhasználója adatait.
Az igazságügyi minisztérium a közelmúltban arra figyelmeztette a törvényhozókat, hogy mivel a ByteDance székhelye Pekingben található, a TikTok amerikai felhasználói kockázatnak vannak kitéve „olyan külföldi kormányok, így a Kínai Népköztársaság (Kína) miatt, amelyek felderítő tevékenységükről és cenzúrájukról ismertek”.
Ehhez kapcsolódóan: Hatályba lépett az óriásplatformok európai szabályozása
Mit jelent a törvénytervezet?
Egy olyan választási évben, amikor sok politikus nem szeretne gyengének tűnni Kínával szemben, a törvényjavaslat egy a nemzetbiztonsági aggályokra válaszoló lépések sorában. Mindkét politikai párt tisztviselői figyelmeztetéseket adtak ki a TikTokkal kapcsolatban, akárcsak más problémákat illetően a csatlakoztatott autóktól a fejlett AI-csipeken át az amerikai kikötőkben működő darukig.
A másik oldalon sok fiatal szavazó ellenzi a betiltást, mert az alkalmazást használják véleményük kifejezésére és a politika nyomon követésére. Év elején Joe Biden elnök újraválasztási kampánya is csatlakozott a TikTokhoz, ami azt a reményt keltette a cég tisztviselőiben, hogy idén aligha változtatnak a jogszabályi környezeten.
Kik szavaztak a betiltásra?
A törvényjavaslatot 360:58 arányban, széles kétpárti támogatással fogadták el annak a 95 milliárd dolláros jogalkotási csomagnak a részeként, amely egyebek mellett biztonsági segítséget tartalmaz Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak.
A szombati, TikTokot érintő intézkedés abból a jogszabályból ered, amelyet Mike Gallagher, a képviselőház Kína-albizottságának republikánus elnöke és Raja Krishnamoorthi vezető demokrata képviselő március 5-én nyújtott be több mint egytucatnyi társával közösen.
Ellenzői között van többek között Ro Khanna demokrata képviselő is, aki vasárnap az ABC Newsnak azt mondta: szerinte a TikTok tilalma nem éli túl a bíróság jogi felülvizsgálatát, a szólásszabadság ugyanis az alkotmányban rögzített jog.
A képviselőházban számos ismert demokrata szavazott a törvényjavaslat ellen, köztük Alexandria Ocasio-Cortez, Cori Bush és Pramila Jayapal.
„Komoly trösztellenes és adatvédelmi kérdések merülnek fel. Bármilyen nemzetbiztonsági aggályt még a szavazás előtt a nyilvánosság elé kell tárni” – mondta Ocasio-Cortez.
Kedden a szenátus is megszavazta a törvényjavaslatot ami egy csomagban szerepelt olyan kiemelt prioritásokkal, mint az Ukrajnának és Izraelnek nyújtott segélyek.
Ehhez kapcsolódóan: A képviselőház jóváhagyta a sokáig késleltetett, 61 milliárd dolláros amerikai segélycsomagot Ukrajnának
Ehhez kapcsolódóan: Az orosz dezinformációra figyelmeztet a választásokra készülő EU
Hogyan érvényesíthetnék a tiltást?
Ha Biden aláírja a törvényt, körülbelül kilenc hónapot kapna a TikTok kínai tulajdonosa, a ByteDance egyesült államokbeli eszközei eladására. A határidő három hónappal meghosszabbítható, ha az elnök az eladás mellett dönt.
Az nem világos, hogy Kína jóváhagyna-e bármilyen eladást, vagy hogy a TikTok egyesült államokbeli eszközei elidegeníthetők-e ez idő alatt.
Ha a ByteDance nem lép, az Apple, az Alphabet Google és mások által üzemeltetett alkalmazásboltok nem kínálhatnák legálisan a TikTokot vagy biztosíthatnának webtárhely-szolgáltatásokat a ByteDance által vezérelt alkalmazások számára.
Elméletileg a tilalom megnehezítené, de akár lehetetlenné is tenné a felhasználók számára a TikTok elérését az Egyesült Államokban.
Ehhez kapcsolódóan: Betiltják a TikTokot Montanában – kinek jó ez?
Betiltották-e a TikTokot más országokban?
India 2020 júniusában betiltotta a TikTokot kínai fejlesztők több tucat más alkalmazásával együtt, arra hivatkozva, hogy veszélyeztethetik a nemzetbiztonságot és az integritást. A nepáli kormány 2023 novemberében tiltotta be az alkalmazást.
Számos ország, köztük az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada és Új-Zéland kitiltotta a TikTokot a szövetségi kormány tulajdonában lévő eszközökről.