„Most láttuk videón, hogy leégett a házunk” – magyarok Los Angelesből

Hollywood lángokban Deák Ambrus fényképén

Legkevesebb tíz halálos áldozata van a Los Angelesben és környékén hatalmas területeken tomboló tűzvésznek. Magyar idő szerint péntek reggeli adatok alapján kilencezer épület megrongálódott a tűzben, több ezer teljesen megsemmisült, köztük olyan ikonikus helyszínek, amelyek fontos szerepet töltöttek be a város történelmében. A Szabad Európa ott élő magyarokkal beszélt, köztük olyanokkal, akiknek az otthona a lángok martalékává vált.

„Úgy lángolnak a házak, mint a fáklyák”

„Nagyon közel, tőlünk konkrétan egy utcára volt a kiürítési terület határa szerda délutánra. Aztán szerencsére a tűzoltók megállították – meséli Bojár Ádám, aki West Hollywoodban él a párjával. – A Pacific Palisadesen ezer ház égett le másfél nap alatt. Teljes blokkok tűntek el – teszi hozzá. Ádám szerint a tomboló tűzvihar oka többek között a Los Angelesben évente visszatérő, száraz, meleg szél, a Santa Anna. Ez egyrészt megnehezíti az oltást, mert nem tudnak felszállni a tűzoltó helikopterek, másrészt segíti a tűz terjedését. – A másik ok, hogy nyolc-kilenc hónapja nem esett egy csepp eső sem, minden csontszáraz. Bozóttüzek minden évben vannak, de most sajnos az összes körülmény összeadódott, ami biztos recept a katasztrófához.”

Magyarok figyelik legfrissebb híreket a tűzről

Épületek felújításával, karbantartásával foglalkozik Los Angelesben, így van rálátása arra is, miért terjed lakott területen ennyire gyorsan, akadály nélkül a tűz. „Itt minden épület fából van, nincs egy darab téglaház sem. Fa és gipszkarton. Ez igaz az ötvenmilliós házakra is Beverly Hillsben. Van ennek racionális oka is: sok a földrengés. Viszont úgy égnek, mint a fáklya. Ráadásul a többségük régi, teljesen kiszáradva, sokszor el vannak korhadva, mintha az avarnak gyújtanál alá” – érzékelteti a helyzetet.

Szerinte az elektromos vezetékek állapota sem ideális. Egy hatvanas évekbeli vidéki magyar településhez hasonlítja a kábelezést. Mint mondja, faoszlopokon mennek a vezetékek, mert a földrengések miatt nem lehet a föld alatt vezetni őket. „A Santa Anna miatt ráadásul nagy volt a meleg, csúcsra jártak a légkondik is. Ha egy ilyen vezeték kint megy, egyetlen szikra elég. Pontosan ezért van minden kerületben nagyon komoly tűzoltórendszer kiépítve, emiatt a tűzoltóság nálunk szent és sérthetetlen” – mesél a helyi viszonyokról az évek óta Los Angelesben élő magyar férfi.

Szerinte az alapvető készletek beszerzése sem könnyű, mert zárva vannak az üzletek, ennek ellenére nincs pánik. „Hozzászoktak az itt élők, de tény, hogy ez most más. Látjuk, mennyire gyorsan felcsaphatnak a lángok. Csak hogy érzékeltessem, mit jelent ez: szerdán Studio Cityben dolgoztam, ahol akkor még nem volt semmi. Mire hazaértem – a helytől, ahol dolgoztam, gyalog hárompercnyire – már tombolt a tűz.”

Füstfelhők Hollywood egén

„Most voltam fent a tetőn, most nem ég – ad élő helyzetjelentést a korábban Magyarországon zenészként, producerként, most a Los Angeles Film Schoolban programmenedzserként dolgozó Deák Ambrus. – A feleségem töltőre rakta a telefont, hogy ha bármi történik, készenlétben legyen. Legyintettem egyet, hogy nem kell pánikolni. Tíz perccel később már a bőröndöt pakoltuk, annyira megváltozott a helyzet. Szerda este bepakoltunk, éjjelig figyeltük a híreket, hogy indulnunk kell-e, vagy sem. Tizenhét különböző tűzhelyszínt számoltam össze a térképen, mindegyik baromi gyorsan pattant ki és terjedt el.”

Minden(ki)t bepakoltak

Ambrus szerint ők és a környezetükben élők is átkapcsoltak egy másik – ahogy ő fogalmaz: praktikus – üzemmódba a közvetlen fenyegetés hatására. „Azt néztük, mi az, amit mindenképp menteni akarunk, és mi az, ami be is fér a bőröndbe. Nekem például jó pár szintetizátorom, samplerem, fényképezőgépem van. Ezek nyilván nem férnek be. Az emberen ilyenkor érdekes higgadtság lesz úrrá, ezt éreztem például a kollégáimon is, pedig van, akinek a rokona háza égett le, vagy a gyereke iskolája” – meséli. Hozzáteszi, hogy az amerikai kultúra sem engedi felülkerekedni az elcsigázottságot és az apátiát.

Los Angeles-i tűz a magyarok szemével

Ambrus több fotót készített, többek között a Sunset Boulevardon és a már említett tetőtőről. Ezeken jól látszik a sűrű füst, helyenként a lángok is.

Leégett a házuk

„Most láttuk a tűzoltóság videóján, hogy leégett a házunk, ahol húsz évig laktunk. Itt van most egy kismama, két macska, három kutya és a férjemnek ma van a szülinapja – meséli szürreális helyzetüket Somlai Edina, aki Malibuban élt családjával, köztük idős szüleivel. – A kerítésen még látszanak a karácsonyi díszek, de a házunkat sajnos nem tudták megmenteni, mi már nem tudunk visszaköltözni.”

Los Angeles lángokban

Kedd este hagyták el a házat, amikor már látták, hogy feléjük tartanak a lángok. Edina szerint mivel decemberben már volt hasonló eset, amikor el kellett jönniük, időben kapcsoltak, legalább az irataikat volt idejük összeszedni. „Talán bizarrnak hangzik, de az ember első gondolatában úgy pakol, mintha nyaralni készülne. Az iratokat, a gyógyszereket és ha van idő, a legfontosabb emlékeket tesszük be.”

Azt mondja: nagyon sok érzelem kavarog ilyenkor az emberben. „Hiába vagyunk készenlétben, erre nem lehet igazán felkészülni. Most is eszembe jut, hogy a gyermekkori mesekönyveim ott vannak, a falról egy-egy kép, amit szívesen elhoztam volna. Ez nagyon fájó érzés, de mellette rengeteg támogató üzenetet kapok, ez azért átmelegíti az ember szívét” – mondja, és azonnal hozzáteszi: a legfontosabb, hogy mindannyian biztonságban vannak.

Ha nincs áram, nincs autó

Edina Calabasasból számolt be a helyzetről. Barátokhoz mentek ideiglenesen, de – mint mondta – ezt a környéket is folyamatosan fenyegeti a tűz. Beszélgetésünk idején áram sem volt a környéken. A sűrű füst miatt nem könnyű levegőt venni, sokan járnak maszkban az utcán. Az áram hiánya komoly gondot okoz az ellátásban: a jogszabályok szerint az üzletek nem árulhatnak élelmiszert, ha a hűtőrendszer, amelyben tárolták, nem volt áram alatt. Gondot okoz a közlekedésben is, mivel rengeteg az elektromos autó.

Sötét felhők Los Angeles felett

Összes nyilatkozónk kiemelte, hogy a városban egyáltalán nincs pánik, még a veszélyeztetett helyeken sem. Szerintük a Los Angelesben élők tudatában vannak annak, hogy a tűzvész rendszeresen visszatérő vendég, és még akkor is a helyén kezelik a katasztrofális állapotokat, ha példátlan méreteket ölt a pusztítás, mint most. Hozzátették: mindenki arra koncentrál, hogy biztonságban átvészelje.

West Hollywood a tűzvész idején

Los Angelesben magyar idő szerint péntek hajnalra már egy fél budapestnyi területen pusztít a tűzvész legalább öt nagy, egymástól teljesen független tűzfészekben. Ezek nagy részét még mindig nem tudta ellenőrzése alá vonni a tűzoltóság, amelynek több ezer tagja dolgozik a lángok megfékezésén. Már most 150 milliárd dollár körülire becsülik az anyagi kárt.

Galériánk a katasztrófáról:

Harmadik napja lángol Los Angeles