Egyes sajtójelentésekkel szemben még nem eldöntött tény, csupán egyik a sok lehetőség közül az augusztus végi budapesti informális kül- és védelmi miniszteri tanácsülés uniós bojkottja – tájékoztatták a Szabad Európát jól értesült források.
A tagállamok és az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője jelenleg több lehetőséget is mérlegel, hogyan viszonyuljon a magyar soros EU-tanácsi elnökség alatt Magyarországon tartandó informális tanácsülésekhez, félreérthetetlenül értésre adva, hogy egyáltalán nem tekintik normálisnak Orbán Viktor szerintük szándékosan kétértelmű és előzőleg nem egyeztetett „békemisszióját”.
Úgy tudjuk, hogy egyes sajtójelentésekkel ellentétben az érdekeltek még nem hoztak semmilyen döntést az augusztus végi budapesti informális kül- és védelmi politikai tanácsülésről, de az egyik opció az – amiről elsőként a Politico írt –, hogy ne kerüljön sor az elnökség programjában szereplő, kétnaposra tervezett találkozóra, hogy a magyar kormány ne láthassa vendégül az eseményt.
A Politico értesülése szerint Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy ütné ki a magyar Gymnichet a nyeregből (a luxemburgi városban tartottak először informális keretek között külügyminiszteri tanácsülést, innen az elnevezés), hogy rászervezne egy formális külügyi tanácsülést Brüsszelben. Így a tagállamok diplomáciájának irányítói Budapest helyett Brüsszelbe mennének, lényegében bojkottálva és ellehetetlenítve a magyarországi eseményt.
Ehhez kapcsolódóan: A magyar soros EU-elnökség első, viharos hete után jön a válaszPeter Stano, az Európai Külügyi Szolgálat szóvivője megkeresésünkre nem kívánt kommentálni „pletykákat és spekulációkat”, de emlékeztetett arra, hogy mind a hivatalos, mind az informális külügyi és védelmi tanácsülések összehívása és levezetése a kül- és biztonságpolitikai főképviselő hatásköre. Az augusztusi napirendre vonatkozó terveket későbbi időpontban jelentik be – tette hozzá.
Forrásaink szerint ugyanakkor nem a nyílt bojkott vagy a rászervezés az egyetlen opció, több más lehetőséget is vizsgálnak a tagállamok arra, hogy kifejezésre juttassák elégedetlenségüket a magyar kormányfő eljárása miatt.
Az informális tanácsülések esetleges bojkottja vagy érdeklődés hiányában eltörlése precedens nélküli az EU gyakorlatában. Diplomaták szerint híven tükrözné, mennyire elhidegültek a kapcsolatok Budapest és az EU többi tagállama között (az egyetlen kivétel talán Szlovákia).
Ehhez kapcsolódóan: Kiközösítés várhat Orbánra a partizánakciói miatt