Szembejött a valóság: nemcsak a gázon spórolnak, de kikerülik a hatósági árat is a kereskedők, hogy ne menjenek tönkre. Kevesebb gázt töltenek a palackokba, hogy piaci áron adhassák el, így mérsékelve a veszteséget. Könnyen lehet azonban, hogy a fűtési szezonban nem az lesz a kérdés, mennyiért, hanem az, hogy egyáltalán lesz-e elég PB-gáz, mert már most is sokszor napokig kell várni egy-egy szállítmányra.
Rengeteg levelet és több telefont is kaptunk, köztük felháborodottakat és értetleneket, miután vasárnap megjelent egy cikkünk arról, hogy a PB-gáz nagykereskedői kisebb palackokkal kerülik el a hatósági árat. Egy olvasónk mesélte el, hogy több cseretelepen is próbálkozott, de sehol nem kapott a hatósági ár alá tartozó, 11,5 kilogrammos gázpalackból.
Így fogtuk magunkat, és elmentünk az egyik olyan szombathelyi cseretelepre, ahol kapható még a hagyományos, 11,5 kilogrammos gázpalack. Néhány perc beszélgetés után aztán kivilágosodott a kép.
A rezsicsökkentés jegyében
A 2010-ben hivatalba lépő Orbán-kormány nagyon gyorsan megindította a rezsiharcot; ennek jegyében az energiahordozók nagy részére hatósági árat vezettek be, ami azt jelenti, hogy bárhogyan alakul a nagykereskedelmi ár, a kiskereskedők csak hatósági áron vagy az alatt adhatják a lakosságnak az adott terméket.
2012 decemberében hoztak egy rendeletet, amelyben a PB-gázpalackok cseréjének akkor érvényes árából levontak tíz százalékot, majd az így kapott összeg lett a hatósági ár. Ez akkor 5215 forintot jelentett a 11,5 kilós palack cseréjénél.
Az azóta eltelt tíz év alatt volt, amikor csökkent a gáz piaci ára, 2016-ban például 3490 forintot kértek a kiskereskedők a palackos gázért, ami 2020-ban lépte át ismét alulról az ötezer forintot.
A vezetékes földgáz ára is a hatósági ár alatt volt jó pár évig, de a lakosságnak így is a hatósági árat kellett fizetnie. Vagyis a rezsicsökkentés jegyében a piaci árnál drágábban kaptuk a vezetékes gázt.
Kevesebbet drágábban
Az energiaválság nyomán jócskán felment a PB-gáz ára is. Tavaly aztán az egyik nagykereskedő úgy döntött, hogy kikerüli a hatósági árat. Mivel a jogszabályban a hatósági ár a 11,5 kilogrammos palackokra vonatkozott, elkezdtek 10,9 kilogrammnyi gázt tölteni a palackokba. Előző cikkünkben azt írtuk, a palackok is mások lettek, de ez nem igaz. Egyszerűen a régi palackokba 0,6 kilogrammal kevesebb gázt töltöttek.
Így erre nem vonatkozik a hatósági ár, ráadásul kevesebb gázt is kap a fogyasztó, drágábban. Van, ahol a 10,9 kilogrammosnak nevezett palackok cseréjéért 7800, máshol 8500 forintot kértek, most már a tízezer forintot közelíti az ár, miközben a hatósági ár most is 5215 forint, de ez csak a 11,5 kilogrammos palackokra vonatkozik.
Idén augusztus elején a Mol is bejelentette, hogy átállnak a 10,9 kilogrammos palackokra, pontosabban a 10,9 kilogrammos töltősúlyra, a palackok maradtak a régiek.
Nagy a gáz
A kereskedők bajban vannak, mert ha hatósági áron adják a gázt, csődbe mennek, hiszen komoly veszteséget kell elszenvedniük. Van még olyan nagykereskedő, amelyik forgalmazza a hatósági áras, 11,5 kilogrammos PB-palackot, de kiszolgálási árat számít fel. Enélkül már tönkrement volna.
Szakértőnk azt mondja, egyre nagyobb lesz a gond, jön a fűtési szezon, és sok helyen használják már most is fűtésre a palackos gázkályhákat. „Nagy gáz van, lesz” – mondja, mert miközben a kereskedők veszteséggel működnek, a PB-gázból is hiány van, sokszor napokig kell várni egy-egy szállítmányra.