Szeptember első felében dönt a kormány a felsőoktatási felvételi részletszabályainak módosításáról. A Telex birtokába került levél szerit nem lesz kötelező elvárás az emelt szintű érettségi, az ötödik érettségi tárgyról az egyetemek dönthetnek, és eltörlik a minimumponthatárt.
A hírportál szerint erről Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár írt augusztus 19-én az egyetemek rektorainak küldött levelében. Ebből az derült ki, hogy az új szabályozás 2024 szeptemberétől lenne hatályos, de annak részleteket idén szeptember 30-ig kell kidolgozniuk az egyetemeknek, a változtatást pedig már a jövő évi felvételin is figyelembe vehetik.
Eddig elvárás volt az emelt szintű érettségi az egyetemi szakoknál, a felsőoktatási felvételi átalakítása után azonban középszintű érettségivel is felvételt lehet majd nyerni bizonyos szakokra.
Az átalakítás után az egyetemeknek nagyobb beleszólásuk lenne a tanulmányi pontok meghatározásába és a tervek szerint eltörlik a 280 pontos minimumponthatárt, eddig ennyit kellett minimálisan elérnie a diáknak ahhoz, hogy valamelyik felsőoktatási szakra bekerüljön.
Ehhez kapcsolódóan: Számokban: A Fidesz-kormányzás drámaian lerontotta a közoktatás teljesítményétCsák János kultúráért és innovációért felelős miniszter júliusi végén jelentette be a közösségi oldalán, hogy 2024 őszétől átalakítják a felsőoktatási felvételi rendszert, és eltörlik a nyelvvizsga-kötelezettséget. A miniszter indoklása szerint a kormány egy új, egyszerűbb, rugalmasabb felvételi rendszer alapját fogadta el, amely alkalmazkodik a diákok és az egyetemek igényeihez. A kormány célja az átalakítással a miniszter megfogalmazása szerint az, hogy a magyar felsőoktatás versenyképes, a hallgatók sikerességét biztosító legyen.
Csák János bejelentésekor kiderült, hogy a felsőoktatási intézmények az átalakítás után maguk dönthetnek az 500 pontos felvételi rendszeren belül 100 pontról, az érettségi pontszámítás során figyelembe vehető érettségi tárgyakról és azok szintjéről. Azt is bejelentették, hogy a nyelvvizsga-kötelezettség helyett a képzés során kell az egyetemeknek biztosítani a megfelelő nyelvi kompetenciákat.