Megállapodás született arról az orosz javaslatról, amelynek értelmében európai gázcsomóponttá alakítanák Törökországot, az illetékes hatóságok haladéktalanul megkezdik a munkát – jelentette be a török elnök pénteken.
Recep Tayyip Erdoğan közölte, hogy a török és az orosz energiaügyi minisztérium együtt fog dolgozni a legkedvezőbb helyszín kijelölésén a gázelosztó központ számára, azonban egyelőre a Görögországgal és Bulgáriával határos régió tűnik a legjobb opciónak.
Hangsúlyozta: az érintett területen megerősítik a biztonsági intézkedéseket annak érdekében, hogy a csomópont védelmét garantálják.
„Akárhol is lesz a megfelelő hely, remélhetőleg mielőbb ki tudjuk ott alakítani a gázelosztó központot – mondta. – Nem lesz késlekedés” – tette hozzá.
Az orosz elnök nemrég arról beszélt, hogy bővíteni kellene a Fekete-tenger alatt futó, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül egészen Magyarországig elérő Török Áramlat kapacitását, miután a Németországba irányuló északi vezetékeket két héttel ezelőtt támadás érte.
Ehhez kapcsolódóan: Kit és miért vádolnak az Északi Áramlat elleni szabotázzsal?Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin azért tette ezt a javaslatot, mert már nem tekinti megbízható szállítási útvonalnak az Északi Áramlat 1 és az egyébként soha be sem üzemelt Északi Áramlat 2 vezetéket.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a tervezet tanulmányozást igényel, például fel kell mérni azt is, hogy akarna-e egyáltalán Európa ezen az útvonalon földgázt vásárolni.
Illetve leszögezte: csillapítani szeretnék az európai energiaválságot, már csak azért is, mert a kontinens meggyengülése ellentétes lenne Törökország érdekeivel.
Ehhez kapcsolódóan: IEA: Európa „példátlan kockázatokkal” néz szembe a földgázellátás terénSzakemberek értetlenségüket fejezték ki a javaslattal kapcsolatban, ugyanis jelenleg sem kapacitásbeli problémák vannak az orosz földgázzal, hanem Európa más forrásból kíván energiahordozókhoz jutni az ukrajnai háború miatt.
A tervezetet a francia elnöki hivatal részéről értelmetlennek nevezték. „Nincs értelme újabb, még több orosz gáz importálására szolgáló infrastruktúrát létrehozni” – szögezték le.
Németország a napokban visszautasította Moszkva ajánlatát, miszerint beindítanák a szállítást az Északi Áramlat 2 vezetéken keresztül.