Április közepén jelentetett meg egy írást Bod Péter Ákos, amelyben a román gazdaság előzését taglalta. A volt jegybankelnök három mutatóban vizsgálta a román és a magyar gazdaság helyzetét. Románia uniós szinten is hasít, de továbbra sem Svájc keleti szomszédunk.
„Bezzeg Románia” – az utóbbi időszakban többen is hivatkoztak arra, hogy Románia már Magyarország előtt jár. Bizony: több gazdasági mutatóban megelőztek minket a románok. Nagyobb a fogyasztás, erősebb a GDP, és a fizetések is magasabbak vásárlóerő-paritáson mérve.
Szakértők szerint ráadásul a román gazdaság színesebb és modernebb, mint a magyar, így az idő is Romániának kedvez. Ugyanakkor a szomszédban az egyenlőtlenségek még a magyarnál is durvábbak, ráadásul míg nálunk a foglalkoztatottság 81 százalékos, Romániában csak 67.
A tetszetős gazdasági adatok mellett a román politikai élet sosem hagy alább. Az idei Romániában szuperválasztási év: az európai parlamenti mellett helyhatósági, parlamenti és elnökválasztást is rendeznek. Úgy néz ki, egy Orbán-barát radikális párt, az AUR előretörése is elképzelhető. A korábban magyarellenes retorikát is alkalmazó párt már a húsz százalékhoz közelít.
Az Atlasz vendége Bod Péter Ákos közgazdász és a sepsiszentgyörgyi születésű Borbáth Endre, a Heidelbergi Egyetem tanára, politológus. Ha meg szeretné nézni az adást, megteheti YouTube-csatornánkon:
Ha pedig meg szeretné hallgatni, megteheti itt:
Your browser doesn’t support HTML5
A tartalomból röviden:
(1) A román gazdaság már évtizedes viszonylatban jobban teljesít a magyarnál.
(2) A román előzésben nagy szerepe volt a kiugróan magas magyar inflációnak.
(3) Románia igyekszik sokkal színesebb piacot kialakítani, mint Magyarország. Leegyszerűsítve: nem tesznek fel mindent egy iparágra, mint ahogy a magyar kormány teszi az akkumulátorpiac kapcsán.
(4) Románia sokkal többet fektet a humán erőforrásba. Ehhez kapcsolódik a kiemelkedő mértékű szolgáltatóipar.
(5) Bár kormányok jönnek-mennek Romániában, nem alakult ki olyan hegemón aktor, mint Orbán Viktor, az elnök szerepe mindig erős volt.
(6) Az AUR révén ismét megjelent egy radikális jobboldali párt a színtéren. Bár a koronavírus-járvány alatt emelkedtek fel, azóta is képesek új témákat feldobni.
Ehhez kapcsolódóan: Orbánnal az EU és a liberalizmus ellen: kisebbségi magyarok az EP-választáson