Németország pénteken először küldött vissza a hazájukba afgán állampolgárokat 2021 augusztusa óta, amikor a tálibok visszatértek a hatalomba.
Steffen Hebestreit kormányszóvivő elítélt bűnözőnek nevezte a 28 afgán állampolgárt, de eddig nem válaszolt arra, hogy milyen bűncselekményeket követtek el.
Nancy Faeser belügyminiszter német biztonsági kérdésnek nevezte a történteket.
Németországnak nincsenek diplomáciai kapcsolatai a tálibokkal, ezért a kormánynak más csatornákat kell igénybe vennie. Nem valószínű, hogy a pénteki lépések a viszony enyhüléséhez vezetnének Németország és a tálibok között, főként azután, hogy múlt héten életbe lépett Afganisztánban az első törvénycsomag a bűnök megelőzésére és az erények előmozdítására. A jogszabályok előírják azt is, hogy a nők kötelesek eltakarni az arcukat és a testüket, és nem szólalhatnak meg sehol az otthonukon kívül.
Annalena Baerbock német külügyminiszter az X-en élesen bírálta az erkölcsi törvényeket.
Jóllehet Hebestreit szerint már hónapok óta tervezik a kitoloncolást, egy héttel a Solingenben elkövetett gyilkos késelés után került sor rá, amelynek gyanúsítottja egy szír menedékkérő.
A gyanúsítottat tavaly ki akarták toloncolni Bulgáriába, de állítólag egy időre eltűnt, így elkerülte. Gyilkosság és terrorszervezetben való részvétel gyanújával vették most őrizetbe, a nyomozás még folyik; lehetséges, hogy vádemeléssel zárul.
Ehhez kapcsolódóan: A német kancellár szigorításokat ígért a solingeni terrortámadás utánAz Iszlám Állam fegyveres csoport vállalta a felelősséget a múlt pénteki támadásért, bizonyítékot azonban nem szolgáltatott rá. A szélsőséges csoport a híroldalán közölte, hogy a támadó keresztényeket vett célba, és azért követte el, hogy „bosszút álljon a muszlimokért Palesztinában és másutt”. Az állítást nem sikerült független forrásból ellenőrizni.
A bevándorlás is vitatéma a vasárnapi regionális választások előtt Németország két tartományában, Szászországban és Türingiában, ahol a bevándorlásellenes pártok, így a populista Alternatíva Németországért várhatóan jól szerepel majd. Olaf Scholz kancellár júniusban megígérte, hogy az ország újrakezdi az Afganisztánból és Szíriából érkező bűnözők kitoloncolását, miután egy afgán bevándorló késsel megölt egy rendőrt, további négy embert pedig megsebesített.
A dpa német hírügynökség szerint Faeser csütörtökön tervet jelentett be a késekre vonatkozó törvények szigorítására. A kormánykoalíció más tisztségviselőivel együtt újságírók előtt ígéretet tett a deportálások megkönnyítésére.
Julia Duchrow, az Amnesty International németországi főtitkára pénteken nyilatkozatban ítélte el az afgánok kitoloncolását, mondván: a kormány meghajolt a politikai nyomás előtt a választási kampány során. Hozzátette, hogy Afganisztán nem biztonságos, és azt állította, hogy a deportálások sértik a nemzetközi jogot.
Ehhez kapcsolódóan: Két tartományban is a szélsőjobboldal győzedelmeskedhet Németországban