A parlament Nemzetbiztonsági Bizottságának jobbikos elnöke írt erről közösségi oldalán a testület mai ülése után. Sas Zoltán beszámolója szerint konkrét információkat kapott a Libanonban szeptember 17-én és 18-án felrobbant személyi hívókkal kapcsolatos ügyben.
Mint fogalmazott, kérésére a polgári titkosszolgálatok elkészítették a bizottsági ülésre azokat a tájékoztatókat, amelyek felvetődtek a csipogók kérdése körül. A Nemzetbiztonsági Bizottság csütörtöki ülésén elhangzottakból a testület elnöke szerint a nyilvánossággal megosztható információk a következők:
- A csipogók gyártása, beszerzése, értékesítése mögött egy több céget is tartalmazó hálózat állt.
- A csipogókat nem Magyarországon gyártották, a termékek soha nem is jártak itt.
- A csipogók értékesítésében Magyarországon és Bulgáriában bejegyzett cégek működtek közre, kizárólag közvetítőszerepet töltöttek be, feltehetően azért, hogy leplezzék a valódi eredetet.
- A csipogók feltehetőleg a Tajvan–Hongkong–Libanon útvonalon jutottak el a felhasználókhoz.
- A magyar titkosszolgálatnak nem volt köze az eseményekhez.
- Az üggyel kapcsolatban az Alkotmányvédelmi Hivatal további vizsgálatokat folytat.
- Nem merültek fel olyan kockázati tényezők, amelyek alapján emelni kellene Magyarország terrorfenyegetettségi szintjét.
A Szabad Európa több cikkben foglalkozott a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezetet megrázó merényletsorozattal, ezeket itt olvashatja el.
Szeptember 17-én több ezer csipogó, majd másnap főleg a szintén a terrorszervezet által használt walkie-talkie-k kezdtek el felrobbanni Libanonban és Szíriában. A libanoni vezetés és a Hezbollah is az izraeli titkosszolgálatot gyanúsította a támadással, az izraeli kormány viszont nyilvánosan nem kommentálta a robbanássorozatot.
A Telex korábban arról számolt be, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal többször is meghallgatta a robbanós személyhívók ügyében érintett magyar cég, a BAC Consulting Kft. ügyvezetőjét, a magyar–olasz kettős állampolgárságú Cristiana Bársony-Arcidiaconót, aki dokumentumokat adott át a hatóságnak. A hatóság a hírportál szerint valószínűleg ezekből tudta kideríteni, milyen úton juthattak el a Tajvanban gyártott személyi hívók Libanonba.
Ehhez kapcsolódóan: Elemzés: Új háború kezdetét jelzik Izrael halálos légicsapásai Libanon ellen