Emelkedik az új koronavírus-fertőzöttek száma Japánban mindössze két héttel az olimpia kezdete előtt. A hatóságok várhatóan hamarosan szükséghelyzetet hirdetnek Tokióban, illetve fontolgatják az ötkarikás játékok zárt kapussá tételét.
Egészségügyi szakértők már hetek óta hangsúlyozzák, hogy a nézők kizárása határozottan mérsékelné a járvány kockázatát a szigetországban, ahol a lakosság egy jelentős része ellenzi a rendezvény megtartását a fertőzésszám megugrásának veszélye miatt.
A szervezők már korábban kitiltották a külföldről érkező nézőket, illetve ötven százalékban korlátozták a helyszínek befogadóképességét, így a versenyeken legfeljebb tízezer néző lehet jelen.
A hatóságok már hónapok óta próbálják megtalálni az optimális megoldást, azonban nagy valószínűséggel a szigorítás mellett döntenek, miután a vasárnapi tokiói helyi választáson a kormánypárt elég rosszul szerepet, ami Szuga Josihide miniszterelnök egyes szövetségesei szerint elsősorban az olimpia miatti lakossági aggodalmak számlájára írható.
„A nézők kizárása politikailag elkerülhetetlenné vált” – mondta a Reuters hírügynökségnek egy névtelenséget kérő kormányzati tisztségviselő.
Japánban idén parlamenti választást tartanak, amelyen elemzők szerint a kormánypárt súlyos árat fizethet azért, hogy végül megtartják a tavalyról elhalasztott ötkarikás játékokat.
Ehhez kapcsolódóan: Egy japán orvos szerint „olimpiai vírust” hozhatnak a tokiói játékokPolitikai és egészségügyi kockázatok
Az olimpiai szervezőbizottság arról számolt be, hogy a nézőszám korlátozásáról szóló döntést az aktuális járványügyi helyzetre fogják alapozni.
Japánt világviszonylatban nem érintette különösebben súlyosan a koronavírus-járvány, az országban azonban így is több mint nyolcszázezer fertőzöttet és 14 800 halálesetet regisztráltak. A fővárosból szerdán 920 új esetet jelentettek, ez a legmagasabb adat május 13. óta.
Az oltási kampány is meglehetősen lassú, mindössze a lakosság negyede kapta meg eddig legalább az első vakcinadózist.
Bennfentes források szerint a kormány hamarosan szükségállapotot hirdet Tokióban. Így a már jelenleg is hatályos korlátozások az eredetileg tervezett július 11-nél tovább maradnának érvényben. Emellett kiterjeszthetik a várossal szomszédos három prefektúrában is a „kvázi szükségállapotnak” megfelelő intézkedéseket, azt azonban nem tudni még, hogy meddig.
Egyebek közt a szervezők, a kormány, a tokiói városvezetés és a Nemzetközi Olimpiai és Paralimpiai Bizottság többoldalú megbeszélés keretében várhatóan csütörtökön dönt arról, hogy tovább korlátozzák-e a nézők beengedését és részben zárt kapussá nyilvánítják-e az olimpiát, illetve a paralimpiát.
A japán kormány egészségügyi főtanácsadója szerdán fontosnak nevezte a nézők számának csökkentését, mondván, a nyár az egyik legfontosabb időszak a járvány elleni küzdelem szempontjából.
Ehhez kapcsolódóan: „Megfojtanak” – Japánban művészet útján tiltakoznak az olimpia ellen