Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tokiói bejelentése szerint a két ország – amely egyre nagyobb szerepet szán az atomenergiának – együtt fog működni kis teljesítményű és helyigényű atomreaktorok technológiai fejlesztésében. Ez szerinte forradalmi változást hozhat a világ energiaiparában.
A miniszter a Facebook-oldalára feltett videóban egyebek között arról beszél, hogy ez a legbiztonságosabb, legolcsóbb, legkiszámíthatóbb és legkörnyezetbarátabb módja a nagy mennyiségű villamosenergia-előállításnak, ami feltétlenül szükséges a két ország gazdasági növekedéséhez az elkövetkezendő időszakban.
Magyarország és Japán együtt fog működni a meglévő blokkok élettartamának meghosszabbítása terén is, aminek már zajlik az előkészítése a paksi erőmű már működő reaktorai esetében – mondta.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a japán cégek a tizedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják Magyarországon, körülbelül ötvenezer embernek adnak munkát. A mostani tárgyalások során az érintettek nagyjából 150-200 millió eurónyi beruházási szándékról számoltak be az autóipar, az elektronika és az élelmiszeripar terén.
Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktor: A nukleáris iparra is kiterjesztjük a magyar–kínai együttműködést