A magyar külügy ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is megvétózhassa az EU külpolitikai lépéseit. Orbán Viktor pedig bejelentette, hogy Magyarország nem fog semmilyen nyilatkozatot elfogadni, ami elítélné a kínai kormány hongkongi lépéseit. Szerinte ez nem elég erős fegyver, egyébként pedig nem akar semmilyen leckéztetést vagy új hidegháborút.
".... nyíltan kimondom: a vétónak véget kell vetni – még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy minket is leszavazhatnak" – mondta Heiko Maas német külügyminiszter hétfőn. Szerinte ugyanis vannak olyanok, akik a folyamatos vétózásaikkal "túszul ejtik" az EU-t és "megbénítják" a szövetség külpolitikáját.
Maas neveket nem mondott, de Magyarország mostanában az EU több külpolitikai lépését is megakadályozta. Miguel Berger német külügyi államtitkár pedig meg is nevezte Magyarországot, mint a rendre vétózó országot.
Ehhez kapcsolódóan: Újra vétózott a magyar kormány, amikor Kínát bírálta volna az EUMegkérdeztük ezért a magyar külügyet arról, hogy mit gondolnak Maas szavairól és, hogy támogatják-e ők is a vétózás kivezetését. Rákérdeztünk arra is, hogy szerintük a magyar kormány lépései miatt szeretne változtatást Németország, és hogy mennyire tartják reálisnak, hogy pár éven belül eltörlik uniós külpolitikai döntéseknél az összes tagország egyetértésének szükségességét.
A Külgazdasági és Külügyminiszter ezek közül egy kérdésre válaszolt, szerintük a magyar kormány "ragaszkodik e konszenzusos eljárásrend fenntartásához", hiszen joguk van vétózni.
Orbán szerint nem elég súlyos a külpolitikai nyilatkozat
"Az európai baloldal, élén a német baloldallal ismét minősíthetetlen hangon támadja Magyarországot. Most azért, mert nem volt hajlandó egy politikai súlyt és komolyságot nélkülöző közös nyilatkozatot aláírni Hongkong ügyében. Így volt, s ha százszor terjesztik is be újra, századszorra is ez lesz az eredmény" – reagált kedden este Orbán Viktor közleményében a német kormány érvelésére.
Szerinte véget kell vetni annak, hogy "nyilatkozatokat fabrikálnak" , illetve "lobogtatnak" Brüsszelben. Ezek folytán ugyanis a "közös külpolitika oda vezetett, hogy az Európai Unió külpolitikája nevetségessé vált". Orbán Viktor úgy látja, Kína félresöpri és kineveti ezeket a nyilatkozatokat, akárcsak az egész világ.
Viszont a magyar miniszterelnök egyáltalán nem erősebb lépéseket szeretne, épp ellenkezőleg.
"Meg kell előzni, hogy újra hidegháborús politika és kultúra alakuljon ki a világpolitikában. (...) Együttműködésre, beruházásokra, kereskedelmi és kulturális-tudományos kapcsolatokra van szükségünk, nem pedig bojkottokra, szankciókra, leckéztetésre és kioktatásra" - javasolta Orbán Viktor az EU Kína-politikájára vonatkozóan.
Ehhez kapcsolódóan: A németek véget vetnének a vétóknak az EU külügyi határozatainál