Orosz beavatkozási vádak közepette kezdődött meg a romániai elnökválasztás második fordulója

Elena Lasconi és Călin Georgescu

Egyes külképviseleteken már megkezdődött a szavazás a kulcsfontosságú romániai államfőválasztás második fordulójában, amelyre sokan referendumként tekintenek az EU- és NATO-tagállam irányvonaláról.

Bel- és külföldön is sokakat megdöbbentett a szélsőjobboldali Călin Georgescu első fordulós győzelme, miközben a frissen nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentésekből világossá vált, hogy orosz hibrid hadviselés keretében komoly, összehangolt kampány folyt a TikTokon a politikus erősítése érdekében. Az oroszbarát jelölt az Európa-párti, centrista Elena Lasconival fog megmérkőzni december 8-án. A helyi hatóságok döntése értelmében számos külképviseleten már most megkezdődhetett a voksolás, hogy elkerülhető legyen a hosszú sorok kialakulása, ami korábban többször tapasztalható volt.

Egy ideig Georgescu vezetett a közvélemény-kutatásokban, de a legutóbbi felmérésekben már Lasconi került az élre, miután a Legfelsőbb Nemzetvédelmi Tanács feloldotta értékelése titkosítását, amely szerint a szélsőjobboldali politikust titokban Oroszország támogatta internetes kampányában.

A volt televíziós műsorvezető Lasconi, Câmpulung jelenlegi polgármestere pillanatnyilag két százalékponttal vezet Georgescuval szemben az AtlasIntel december 5-én közzétett mérése szerint.

Georgescu első fordulós győzelme nagy felháborodást váltott ki Romániában, különösképp a fiatalok körében, sokak szerint a demokrácia jövője a választás tétje. Előző nap nagyjából háromezer ember vonult utcára Bukarestben, kiállva az ország európai irányvonala mellett. A tömeg egyebek mellett azt skandálta: „Szabadság!” és „Európa!”

A Románia Reménykedik nevű csoport által szervezett tüntetésen több aktivista felszólalt, például Ana Blandiana költő, és több ismert színész. A szocialista időkben tiltólistán lévő Blandiana azt hangoztatta beszédében, hogy ez több egyszerű választásnál, népszavazásról van szó, amelyen igent kell mondani Európára, és nemet a visszatérésre a rendszerváltás előtti múlthoz. Victor Rebengiuc, a színészlegenda is támogatásáról biztosította a centrista jelöltet. „Arra kérem önöket, hogy válasszák Lasconit. A câmpulungi kerülő közelebb van, mint a Moszkván át vezető” – mondta a 91 éves férfi.

A román és nyugati filmekben és televíziós sorozatokban is játszó Şerban Pavlu is Lasconi támogatására buzdított. „Harminc évvel a forradalom után már nem félhetünk attól, hogy az oroszok utánunk jönnek.” Oana Pellea színésznő azt mondta az egybegyűlteknek, hogy a románok számára egyetlen út létezik: a szabadság felé vezető, „hogy ne Szentpéterváron töltsük az ünnepeket”. Marcel Bartic történészprofesszor hangsúlyozta, hogy az embereknek fontos kiállniuk a fasizmus ellen. „Azért vagyunk itt, hogy emlékeztessük honfitársainkat: Románia nemet mond a szélsőségesekre, a fasizmusra. Mi Európát, európai értékeket akarunk, és nem félünk ezt kimondani.”

A tömeg minden beszéd után azt skandálta, hogy „Szabadság, szabadság!”

A szervezők Facebookon közzétett nyilatkozata szerint Románia ma sorsdöntő pillanatban van, miután a forradalom megnyitotta az ország útját a szabadság és a demokrácia felé. A csoport szerint a románok 1989 óta „nehéz utat jártak be (…) sok csalódással”, de mára elérték, hogy szabadon utazhassanak Európa országaiba, letelepedhessenek, tanulhassanak, dolgozhassanak. „Az emberi méltóság, az állampolgári és az alapvető szabadságjogok, az emberek közötti egyenlőség, a szolidaritás és az igazságosság azok az értékek, amelyek mindannyiunkat egyesíthetnek” – írták, arra is kitérve, hogy közös kiállásra van szükség ezek védelme és megerősítése érdekében.

Szolidaritása jelenként Maia Sandu moldovai elnök is Romániába utazott csütörtökön, hogy találkozzon Lasconival. Moldova a második világháborúig Románia része volt, a két országnak közös a nyelve, a kultúrája és a történelme. A Nyugat-barát Sandu novemberben nyerte meg az államfőválasztást hazájában, legyőzve a Moszkva-párti Alexandr Stoianoglót, akinek a Kreml ugyancsak támogatta a kampányát a vádak szerint. „Mi, moldovaiak, mindig is csodálattal tekintettünk Romániára. Számunkra Románia mindig követendő modell volt. Ezért is szeretnénk az EU része lenni, viszont ehhez szükségünk van az önök segítségére” – mondta.

Moldova év elején kezdett csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.