Ugyan a Putyin-idézetekkel tarkított esszékkel mostanra véget ért az indoktrinációval átitatott tanév Oroszországban, a diákok militarizálása folytatódik.
Országszerte folyamatosan nő azon hazafias nevelési központok száma, amelyekben a tizenéveseket a nyári szünet alatt egyebek mellett gránátvetésre és közelharcra oktatják, de lőfegyveres kiképzést is tartanak.
A létesítmények ötlete eredetileg Szergej Sojgu volt védelmi minisztertől származik. A számuk mára meghaladta a százat.
A legnagyobb központ Moszkva közelében van, a Hazafi Park, amely 2020-ban épült meg. Nem állt le azonban a terjeszkedés, épültek többek között Ukrajna megszállt területein is, a Krím félszigeten és a Donyecki területen.
A kiképzésben bárki részt vehet, de a 14 és 17 év közötti korosztály a legfőbb célcsoport.
Ehhez kapcsolódóan: „Készen a haza szolgálatára”: Oroszország iskolái tovább haladnak a militarizmus felé
A program nagyjából mindenhol ugyanaz, a hangsúlyt a katonai szolgálatra felkészítésre, valamint a „katonai-hazafias nevelésre” helyezik, így szerveznek találkozókat az ukrajnai háború veteránjaival is. A krími központ megnyitóján például részt vett a nemzetközi szankciók hatálya alatt álló Viktor Anoszov, akinek illegális kivégzések fűződnek a nevéhez a „Donyecki Népköztársaság” katonai rendőrségének egykori vezetőjeként.
Nincs önálló szervezet a központok irányítására, a regionális hatóságoknak vannak alárendelve. A „kadétok” ennek ellenére ugyanazt a tananyagot kapják.
Ehhez kapcsolódóan: Miközben dúl az Ukrajna elleni háború, az orosz gyerekeket „hazafias” oktatással veszik célba
Egyes létesítményekben fizetni kell a táborozásért, máshol ingyen biztosítják állami forrásokból.
A projekt célja, hogy „hazafiak és Oroszország védelmezőinek újabb generációját neveljék ki”, valamint „elősegítsék a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek megerősítését”.
Ehhez kapcsolódóan: „Putyin hű katonái” – A krími iskolák militarizálása
Bizonyos régiókban több központ működik, például az Ukrajnával határos Belgorodban hat – ezt a helyi kormányzó tájékoztatása szerint a front közelsége indokolja.
Ukrajnából elhurcolt tinédzserek is vannak a táborozók között. Az egyik szervező kiemelte: fontos volt számukra, hogy „a békés élethez szoktassák a visszatért területekről származó gyerekeket, beléjük olthassák a szeretetet Oroszország és kultúrája, hagyományai, értékei iránt”.