A tavaly ősz óta zajló büntetőeljárásokban eddig húsz orvost, tizennyolc cégvezetőt, kilenc alkalmazottat és négy orvosi asszisztenst gyanúsítottak meg, közülük hetet le is tartóztattak.
A terület korrupciómentesítésére indított rendőrségi akciók mellett a kormány is szigorította a vényírási szabályokat. Június 1-jétől eszköz rendelésekor a felíró orvosnak fotót kell készítenie kötszerek esetében a sebről, az ortopéd cipők esetén pedig a lábról, bemutatva a deformitását – írja a Népszava.
A lapnak nyilatkozók szerint mindkét intézkedés bizonytalanságot kelt a betegellátásban. Vannak olyan orvosok, akik már akkor sem mernek költségesebb eszközt felírni egy betegnek, ha jogosult lenne rá.
Az ortopéd cipők forgalma 39 százalékkal, az alsóvégtag-ortézisek 32 százalékkal, míg a gerincortézisek forgalma 31 százalékkal esett vissza – idézi a lap a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) adatait.
Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) adatai szerint a legnagyobb volumenben, 2,5 milliárd forinttal a gyógycipőknél csökkent az első hét hónapban a kifizetett támogatás. A kötszerek felírásának visszaesése miatt 15 százaléknyi, a felfekvés elleni eszközök esetében 55 százaléknyi támogatás maradt el.
Az OSZ szerint ebben szerepe van a Nemzeti Védelmi Szolgálat által elindított rendőrségi eljárásoknak. Az indokolt felírások is visszaestek.
Szakemberek szerint sokan azért nem írnak receptet, mert nem tudják lefotózni a sebet, vagy deformált testrészt, vagy ha meg is történik, a képet nem tudják feltölteni az E-TÉR-be.