Öt évtized növekedés után először csökkenhetett Kína népessége a tízévente elkészített népszámlálás eredményei szerint, amelyeket egyelőre nem tett közzé a pekingi vezetés – jelentette a Financial Times.
A brit pénzügyi-politikai lap arról írt névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva, hogy a tavalyi év végén elvégzett felmérés eredménye tovább fokozza a nyomást a kínai kormányon, hogy különböző intézkedésekkel több gyerek vállalására buzdítsák a lakosságot a népességfogyás megelőzése érdekében.
Mint kiemelték, a népességszám alakulása rendkívül érzékeny kérdésnek számít, és az erről szóló adatokat addig nem is hozzák nyilvánosságra, amíg a kormány különböző szervei nem jutnak egyetértésre azok értelmezéséről és következményeiről.
„Ha Kína megerősíti a népességcsökkenés tényét, az nagy durranás lesz” – hangsúlyozta a sencseni székhelyű Pinpoint Asset Management vezető közgazdásza.
„A legtöbben az ENSZ előrejelzéseire alapozva arra számítanak, hogy 2027-ben fog tetőzni a kínai népesség. Ez így a piac és a döntéshozók által vártnál jóval korábban lenne” – mondta.
Ehhez kapcsolódóan: Medgyessy szerint Kína sikereinek titka a párt és a szocializmusEltitkolt adatok
A kínai statisztikai hivatal nem reagált a Reuters hírügynökség megkeresésére, és nem adott semmilyen magyarázatot arra, hogy miért késlekednek az eredmények publikálásával, amit eredetileg április elejére ígértek.
Az utóbbi hónapokban a kínai állami média többször arról számolt be, hogy már a következő néhány évben csökkenésnek indulhat a népességszám.
Peking 2016-ban vetett véget az 1979-ben bevezetett, úgynevezett egykepolitikájának, azt a kétgyermekes családmodell népszerűsítésével váltotta fel. Célként tűzték ki, hogy a 2010-es 1,34 milliárdos népességet 2020-ra 1,42 milliárdosra növeljék. A születési arány ugyanakkor azóta is csökkenőben van.
Ennek a szakértők szerint részben az az oka, hogy a városi lakosság, különösen az 1990 után születettek szemében megnőtt a függetlenség, illetve a karrier fontossága. Emellett a magas megélhetési költségek is sokakat eltántoríthatnak a gyerekvállalástól a nagyvárosokban.
„Kínának valószínűleg teljesen el kell törölnie a születésszabályozási politikáját” – vélekedett a Financial Times egyik forrása.
Ehhez kapcsolódóan: Ingyen egyetem Kínának, ami a kormány szerint biztosan nem kémközpont leszDemográfiai kihívások
A csökkenő születésszám és a gyorsan öregedő társadalom fokozni fogja a nyomást az aktív, munkaképes korú lakosságon, s rontja a termelékenységet.
„Már a népszámlálás előtti adatok felhasználásával készült előrejelzéseink is arra mutattak, hogy 2030-ig évi 0,5 százalékkal zsugorodhat a rendelkezésre álló munkaerő nagysága, ami a bruttó hazai termék (GDP) alakulására is hasonló hatással lehet” – írta a Capital Economics.
„A lassabb növekedés megnehezítené az Egyesült Államok gazdasági beérését, valamint Kína globális pozíciójára is jelentős kihatása lenne” – húzták alá.
A kínai jegybank egy márciusi elemzésében figyelmeztetett, hogy míg az ország népessége 2050-re 2,2 százalékkal csökkenhet 2019-hez képest, az Egyesült Államoké 15 százalékkal nőhet.
Your browser doesn’t support HTML5