Vasárnap a Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP) aktivistáinak ezrei zárták el a pakisztáni főváros egyik csomópontját a városba vezető egyik fontosabb út mentén, írja a Szabad Európa pakisztáni szerkesztősége.
A tüntetők összecsaptak a rendőrökkel is, keddre viszont felhagytak a blokáddal, miután a kormány megígérte, hogy megfontolják a francia nagykövet kiutasítását.
Több muszlim országban franciaellenes tüntetések törtek ki, miután Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy Franciaország kiáll amellett, hogy akár némely muszlim számára sértő karikatúrát is meg lehet jelentetni.
Az ügy október 16-án kezdődött, amikor egy csecsen férfi Franciaországban lefejezte Samuel Paty tanárt, aki egy Mohamed prófétáról készült képregényt mutatott a diákoknak a sajtószabadságról szóló órán.
A karikatúrák eredetileg a Charlie Hebdo szatirikus lapban jelentek meg, amelynek a szerkesztőségét 2015-ben fegyveresek támadták meg, és 12 embert megöltek. A vérfürdővel a prófétát ábrázoló karikatúrákat akarták megbosszulni. Az iszlám tiltja, istenkáromlásnak tartja Mohamed ábrázolását. A szunnita mecsetekben például egyáltalán nincsenek emberábrázolások, az épületek falait rendszerint a Korán verseivel díszítik.
A tanár lefejezése óta egész Franciaországban a szolidaritás jeleként bemutatják a kérdéses rajzokat, Macron elnök pedig azt mondta, hogy harcba száll az „iszlamista szeparatizmussal”.
Az iszlamabadi blokád mellett ötezer tüntető a közeli Rawalpindiből is megindult a főváros felé, de a rendőrség konténerekkel elzárta az útjukat, így nem jutottak el a városba.
A tüntetéseket egy helyi radikális egyházi vezető irányítja, aki azt akarja elérni, hogy utasítsák ki a francia nagykövetet, és hirdessenek bojkottot a francia termékekkel szemben.
Ehhez kapcsolódóan: Erdoğan a francia termékek bojkottjára buzdítA vallás- és belügyminiszter hétfőn találkozott a tüntetés vezetővel, és megígérte nekik, hogy a képviselők napirendre fogják venni a nagykövet kiutasítását. A kormány azt is megígérte a tüntetőknek, hogy majd bojkottálják a francia termékeket.
"Feloszlottunk, miután minden követelésünk teljesült"
-mondta Quari Zubair, a tüntetők szóvivője. Hivatalosan nem erősítették meg ezeket az állításokat, de a belügyminisztérium például számos, az elmúlt két napban elfogott embert egyszerre szabadon engedett kedden.
Emmanuel Macron és a francia kormány elleni tüntetések hátteréről alább olvashat még bővebben.
Ehhez kapcsolódóan: Franciaország óvatosságra inti a muszlim országokban élő állampolgárait