Ezt közös sajtótájékoztatón jelentette be vasárnap délelőtt Bécsben Orbán Viktor magyar miniszterelnök, a Fidesz és Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke, valamint Andrej Babiš korábbi cseh kormányfő, az ANO párt vezetője.
„Ma egy olyan politikai formációt hozunk létre, amely meggyőződésem szerint hasítani fog, és nagyon gyorsan az európai jobboldal legnagyobb frakciója lesz. Ez napokon belül be fog következni, és utána határ a csillagos ég” – közölte Orbán Viktor az újságírókkal.
A magyar kormányfő a Fidesz, az osztrák FPÖ és a csehországi ANO közös frakciójáról beszélt, de ehhez még további szövetségeseket kell megnyerniük; az Európai Parlament szabályai szerint ugyanis egy frakciónak legalább hét tagállam összesen 23 képviselőjéből kell állnia.
A sajtókonferencia végén a résztvevők aláírták az elképzeléseiket tartalmazó Patrióta kiáltványt az európai jövőért. A Magyar Távirati Iroda által ismertetett dokumentum szerint Európa nemzetei történelmi fordulóponthoz érkeztek, az Európai Unió mára az európaiak ellen fordult, és olyan érdekeket képvisel, amelyek ellentétesek a nemzetek, a térségek és a kisebb közösségek akaratával. Az európai intézmények terveznek a nemzetek helyébe lépni egy európai központi állam eszközével.
A kiáltvány aláírói szerint a politikai törésvonal immár nem konzervatívok és liberálisok vagy a jobboldal és a baloldal között húzódik, hanem a centristák, egy új európai „szuperállam” hírnökei és a patrióták, illetve szuverenisták között, „akik az általunk nagy becsben tartott európai nemzetek megőrzéséért és megerősítéséért harcolnak”. Csak az ő győzelmük és együttműködésük garantálhatja gyermekeink örökségét – fogalmaz a manifesztum.
Ehhez kapcsolódóan: Éppen ott nem foglalta el a kormány Brüsszelt, ahol a legfontosabb lenneAz aláírók szerint Európa elszánt a határai megvédése, az illegális migráció megállítása és a kulturális identitás megőrzése mellett, betartja a szubszidiaritás és az arányosság elvét, és a továbbiakban nem igazolja a nemzeti szuverenitás elleni támadásokat az európai költségvetésen keresztüli nyomásgyakorlással. A kiáltvány kitér arra is, hogy az aláírói által elképzelt Európa a tagállamok szuverenitásának alapvető elemeként ismeri el a diplomáciát, illetve olyan kérdésként, amelyről minden nemzet szabadon dönthet, anélkül hogy a többieket ugyanarra a döntésre kényszerítené.
Végezetül a dokumentum aláírói azt ígérik, hogy visszaadják az európai embereknek a kontinens jövőjét.
Your browser doesn’t support HTML5