Sikerült megfélemlíteni az igazgatókat, de azért vannak iskolák, ahol nem veszik el a diákoktól a mobilt, csak nem verik nagy dobra – mondta a Szabad Európának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője. A tanárok iskolai mobilhasználatának korlátozásáról Nagy Erzsébet azt mondta: ez csak vegzálás, hiszen a munkahelyre dolgozni járnak a tanárok, nem telefonálgatni.
Előfordult már olyan helyzet, amikor életet mentett a pedagógusnál a mobil, mert mentőt kellett hívni a gyerekhez, kollégához – mondja a PDSZ ügyvivője. Inkább rohanjon fel az irodába, onnan telefonáljon, nehogy azt gondolják, hogy munkaidőben privát beszélgetést folytat? – tette fel a kérdést Nagy Erzsébet. Szerinte a tanárok mobilhasználatának korlátozásáról szóló rendelet – amely szerint tanítási időben a pedagógus csak oktatási célra használhatja a mobilját – ostoba és gyakorlatilag ellenőrizhetetlen: ki és milyen alapon nézne bele valakinek a mobiljába? „Ez egyébként sem az a munkakör, amelyben az ember magánbeszélgetéseket folytathat, miközben órát ad” – tette hozzá.
Mint mondta, korábban volt egyeztetés a rendelettervezetről a Belügyminisztériumban, ahol az egyházi iskolák egyik képviselője azzal érvelt a PDSZ tiltakozása ellen, hogy minek ebből akkora ügyet csinálni, hiszen számos cég is korlátozza a dolgozók munkaidő alatti telefonhasználatát. Ez így van – ismerte el Nagy Erzsébet –, de a belső működési szabályzatban, nem kormányrendeletben. Szerinte ez így csak a tanárok megfélemlítésére, megalázására, csuklóztatására jó.
Ehhez kapcsolódóan: Tanárhiány – a látható tanári álláshirdetések is nagyon megugrottak
„Nem volt ez akkora probléma, hogy kormányrendeletben kell szabályozni”
A megfélemlítés a PDSZ szerint jól látszik a diákok iskolai mobilhasználata körül kialakult helyzeten is. Ezt is kormányrendeletben szabályozták, miközben minden iskola, ahol ez eddig felvetődött problémaként, meg tudta oldani belső szabályozással. Az ügyvivő szerint nem volt ez akkora gond, hogy kormányrendelet kell hozzá, a szakszervezet nem tud arról, hogy lett volna az iskolák részéről erre irányuló belső kezdeményezés.
Nagy Erzsébet úgy fogalmazott: tapasztalataik szerint a kormányrendelettel „sikerült megfélemlíteni az igazgatókat, nem akarnak bajt, de azért vannak iskolák, ahol nem veszik el a diákoktól a mobilt, csak nem verik nagy dobra”.
A szakszervezet károsnak és használhatatlannak tartja a rendeletet, amelynek visszavonását követelik. Erről levelet írtak Pintér Sándor belügyminiszternek és Maruzsa Zoltán oktatási államtitkárnak.
Nagy Erzsébet azt mondja: rengeteg megkeresését kap a szakszervezet jogsegélyszolgálata, mert az intézmények tanácstalanok, miközben rögzíteniük kell ezeket a számos ponton ellentmondásos szabályokat a házirendjükben.
A PDSZ szerint sok jogot sértő rendelkezésről van szó. Példaként az ügyvivő a tulajdonhoz való jogot említette. Ráadásul, mint mondta, sokszor olyan eszközökről van szó, amelyeknek nem is a diákok, hanem a szüleik a tulajdonosai.
A rendelet a szakszervezet szerint a begyűjtésre kijelölt dolgozókra hárítja a felelősséget a begyűjtött eszközökért, ami jelentős anyagi kockázatot jelent. Az iskolák nem rendelkeznek megfelelő biztosítással, nem várható el, hogy vállalják a felelősséget a több millió forintos eszközökért, ha megsérülnek vagy eltűnnek.
Nagy Erzsébet emlékeztetett arra, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 62. §-a tartalmazza a pedagógusok kötelességeit. Ebben sincs a tanulók tulajdonával kapcsolatos megőrzési és kártérítési kötelezettség, ilyet senkinek nem lehet előírni. A többi munkakörrel sem függ össze ilyen – tette hozzá. „Ki garantálja, hogy senki sem fér hozzá a mobilokon lévő személyes adatokhoz – telefonszámok, e-mail-címek, banki adatok, bérlet, fényképek, videók?”
A szakszervezet videót készített az iskoláknak a rendeletről, amelyben több ajánlást is megfogalmaznak. Felhívják a figyelmet például a rendelet 5. §-ára, amely alapján a PDSZ szerint a pedagógus pedagógiai célból, az igazgató pedig egészségügyi célból „az általa meghatározott időszakra” – a szakszervezet értelmezése szerint akár az egész tanévre – engedélyezheti a diáknak a mobileszközt.
Nagy Erzsébet hozzátette: ez szerintük akkor is így van, ha a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatója éppen ezt a paragrafust alkalmazta, mégis visszavonták az igazgatói megbízását. A szakszervezet szerint egyébként egyértelműen jogsértően jártak el Mészáros Csabával szemben, hiszen még hatályba sem lépett a rendelet, amikor a megsértésére hivatkozva leváltották a posztjáról.
Egyébként ez a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjének az álláspontja is. Tóth Balázs a civil jogvédő szervezet hírlevelében arról beszél, hogy a Mészáros Csaba felmentésére adott kormányzati magyarázat ezer sebből vérzik. Egyrészt még nem is volt hatályban a szabály, nem lehet megsérteni egy olyan szabályt augusztusban, ami szeptember 1-től lép életbe.
Másrészt a szabály korlátozott feltételek mellett lehetőséget biztosított volna az igazgatónak, hogy a mobilhasználatot engedélyezze.
Harmadrészt pedig nem is hozott a kormányzati akarattal szembemenő döntést, mindössze egy közéleti és szakmai kérdésben kifejtett véleményét osztotta meg arról, hogy hogyan kell az új rendszeren belül értelmezni és alkalmazni a szabályokat - mondta a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.
Ehhez kapcsolódóan: „Méltatlan, ami a tanárokkal történik” – Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa
Rétvári Bence: A megkérdezettek többsége a korlátozás mellett van
A kormány ugyanakkor arra hivatkozik, hogy itthon a felmérések szerint a megkérdezettek többsége egyetért az okostelefon-használat iskolai korlátozásával és az ezzel kapcsolatos rendelettel. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára egy tájékoztatón felmérésekre is hivatkozott. Az egyiket a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) végezte. E szerint az alsó tagozat esetében a megkérdezettek 94 százaléka, a felső tagozatban 89, míg a középiskolában 73 százalék támogatta a mobiltelefon használatának korlátozását tanítási idő alatt.
Rétvári Bence állítsa szerint a mobileszközök használatának iskolai korlátozásával nagyban megelőzhetők az iskolai online zaklatások is. Nemzetközi példákra is hivatkozott. Mint mondta, számos ország korlátozta vagy korlátozni fogja ezeknek az eszközöknek az iskolai használatát. Példaként Angliát, Franciaországot, Szlovákiát, Hollandiát és Olaszországot említette.
Közben a rendőrség segítséget ajánlott az iskoláknak
Körlevelet kapott több intézmény, amelyben arról tájékoztatja őket az Országos Rendőr-főkapitányság, hogy interaktív programot szervez a pedagógusok részére. „Alapvetően a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szóló 245/2024. (VIII. 8.) kormányrendelettel kapcsolatban a tiltott tárgyakkal kapcsolatos feladatokról, lehetőségekről, illetve a felmerülő problémák kezeléséről szól, de ezenfelül egyéb preventív, bűnmegelőzési és a kapcsolódó jogi ismeretekre, valamint az iskolai erőszak kezelésének, megelőzésének témájára is kitér.”
A képzést – egyelőre pilotjelleggel – öt helyszínen, egy hatórás időkeretben hirdetik meg 10-12 fős csoportban; önként jelentkező pedagógusokat várnak. A rendőrség szerint a célközönség leginkább az osztályfőnökök, a diákönkormányzatokat segítő pedagógusok, a munkaközösség-vezetők, az igazgatók, az igazgatóhelyettesek.