Augusztus 10-én lesz a sztrájktárgyalás következő fordulója, a hivatalos ígéret szerint addigra letesz valami értékelhető ajánlatot az asztalra a kormány képviselője, Maruzsa Zoltán államtitkár – mondta a Szabad Európának Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szervezetének (PDSZ) elnöke.
Az érdekképviselet nyílt levelet intézett a miniszterelnökhöz a minap, ebben azt írják – elismerve a rendkívül alacsony rendőri és katonai fizetések emelésének jogosságát –, elvárják a közoktatásban dolgozók bérének legalább ugyanolyan arányú, azonnali emelését.
Ahogy arról a Szabad Európa is beszámolt, a szakmai szervezet az követeli, hogy:
- a pályakezdő pedagógusok legalább keressenek annyit, mint a pályakezdő tisztek, a több évtizede a pályán lévők pedig az illetménykategóriák szorzóinak arányában még többet.
- a kormányfő tegyen érzékelhető, azonnali illetményemelésre bérajánlatot, és az augusztus 10-ei megállapodást követően azonnal intézkedjen a kifizetésekről.
- a kormány vonja vissza a katázásról és a rezsicsökkentésről szóló rendelkezéseit, és kezdjen azokról szakmai és társadalmi egyeztetést.
Komjáthy Annától megtudtuk, hogy a PDSZ semmiféle visszajelzést nem kapott a nyílt levélre. Időközben az új katatörvényt aláírta a köztársasági elnök és – a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szerint durva jogalkotási hibát tartalmazó – szabályozás megjelent a Magyar Közlönyben.
A PDSZ elnöke kérdésünkre azt is elmondta, hogy noha várják az értékelhető ajánlatot augusztus 10-én a kormánytól, szerinte nincs mozgástere Maruzsa Zoltánnak, mert ha lenne valami pozitív terv a pedagógusokkal kapcsolatban, azt már most, a tárgyalás újabb fordulója előtt bejelentenék.
Az államtitkár egyébként a korábbi tárgyaláson nem vitatta a követelések jogosságát, de arról beszélt, hogy uniós pénzből finanszíroznák a béremelést, az meg egyelőre nem jön. Később azt is mondta, hogy a várhatóan romló magyar gazdasági környezetben egyre kevesebb lehetőségük lesz a tanároknak máshol elhelyezkedni.
Ehhez kapcsolódóan: Számokban: A Fidesz-kormányzás drámaian lerontotta a közoktatás teljesítményétA belügy szerint a baloldal hibája
Közben az új Orbán-kormányban az oktatásért is felelős Belügyminisztérium az ATV kérdésére azt felelte, sokkal könnyebb lenne megegyezésre jutni, „ha a magyar baloldal nem tenne meg mindent azért, hogy Magyarország ne kaphassa meg a nekünk járó, pedagógusbéremelésre is fordítható uniós forrásokat Brüsszelből”.
Hozzátették, folytatódnak a sztrájktárgyalások, az pedig, hogy a már beígért háromszor tíz százalékos béremelésen felül tud-e a kormány magasabb béremelést biztosítani a pedagógusoknak, az a gazdaság teljesítményétől függ.