Per a közérdekű adatokért: nyolc ügyvéd a szerkesztőség egyetlen ügyvédjével szemben

Az Orbán-kormány több jogszabályt is módosított annak érdekében, hogy hozzájusson a 2022 decemberében felfüggesztett uniós forrásokhoz. Az egy évvel ezelőtt tett ígéretek között szerepelt a könnyebb hozzáférés a közérdekű adatokhoz, illetve a közérdekűadat-perek felgyorsítása. Wiedemann Tamás a Szabad Európa egyik konkrét adatigénylésének történetén keresztül mutatta be cikkében, mi valósult meg ezekből az ígéretekből.

Néhány gondolat a beszélgetésből:

  • Közérdekű adatnak minősül minden adat, amely az állami vagy a helyi önkormányzati feladatot, közfeladatot ellátó szerv vagy személy tevékenységére vonatkozik, közfeladata ellátása során keletkezett, és nem minősül személyes adatnak.
  • A közérdekű adatok segítenek abban, hogy ellenőrizhessük az állam, a közpénzből működő, közfeladatot ellátó szervek működését.
  • Ma már szinte az adatigénylés az egyetlen lehetőség arra, hogy újságírók, ellenzéki politikusok, civilek érdemi információhoz jussanak a kormányzati szervektől.
  • 2010 óta egyre nehezebben lehet hozzájutni a közérdekű adatokhoz.
  • A legutóbbi módosítás óta az adatgazda állami szerv mellett tőkeerős magáncégek, vagyis az üzleti titok érintettjei is beavatkozhatnak a perbe.
  • A Szabad Európa által kiperelt adatokból derült ki, hogy 15-17 ezer milliárd forintnyi közpénz landolhat Mészáros Lőrinc és Szíjj László közelében, miután az állam 35 éves koncessziós szerződést kötött a cégeikkel.
  • Noha a kormány az adatigénylés és a perek felgyorsítását ígérte, ebben az ügyben 15 hónapig tartott a jogi huzavona. Az alperes három ügyvédi iroda nyolc ügyvédjét vonultatta fel.

A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:

Your browser doesn’t support HTML5

Per a közérdekű adatokért: nyolc ügyvéd a szerkesztőség egyetlen ügyvédjével szemben