3 perc: Megadóztatják a Mol leányvállalatának olcsó orosz olajból származó extraprofitját

Rájár a rúd a Molra. A képen, amikor 2022. április 2-án benzinkutasok tüntettek a hazai olajtársaság ellen

Elfogadta a szlovák kormány a Mol tulajdonában álló Slovnaft harmincszázalékos különadóját. A hazai korrupció miatt maradhat ki Magyarország abból az EU-s programból, amely az orosz energiától való függetlenedést célozza. Nem tudják a bajaiak, mit hoz nekik a megyei jogú városi rang, amelyet májusban kapott meg a település.

Háború

Oroszország közlése szerint majdnem ezer ukrán harcos adta meg magát az Azovstal acélgyárban, a Mariupol déli kikötővárosban lévő utolsó ukrán erődítményben. 694 ukrán harcos adta meg magát az elmúlt 24 órában az Azovstalban, köztük 29 sebesült katona – közölte Igor Konaszenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője szerdán.

A sebesültek közül sokakat busszal szállítottak a szakadárok ellenőrzése alatt álló területekre május 16-án.

Your browser doesn’t support HTML5

Nem tudni, mi lesz a Mariupolból elszállított ukrán katonákkal

Különadó

Sikerült megegyeznie a szlovák kormánykoalíciónak, júniustól jöhet a harmincszázalékos különadó a Mol helyi leányvállalatára, a Slovnaftra. A Mol ugyanis a szokásos profitján túl napi két-hárommilliárd forintot kereshet épp az ukrajnai háború miatti orosz olajáresésen. A szlovák kormány ennek az extra haszonnak elkérné nagyjából a tizedét, és egy szociális csomagot finanszírozna belőle.

Ehhez kapcsolódóan: Elfogadta a szlovák kormány a Slovnaft harmincszázalékos különadóját

Magyarország kimarad?

Az Európai Bizottság Brüsszelben bemutatta a REPowerEU nevű csomagját, amelynek célja, hogy az EU 2027-ig függetlenné váljon az orosz energiától. 210 milliárd eurót fog fordítani az unió erre, amelynek több mint fele a megújuló energiaforrások fokozottabb és hatékonyabb felhasználása. Magyarország számára jelenleg csak korlátozottan elérhetők a források, a helyreállítási alap korrupció miatti blokkolása ugyanis erre is kihatással van, a pénzek egy része innen érkezne.

Ehhez kapcsolódóan: Brüsszeli program az orosz energiától való függetlenedésre – Magyarország kimarad?

Bajai körkép

Nincs ember Baján, aki tudná, milyen előnyökkel jár, hogy a település – a választási kampány hozadékaként – megyei jogú várossá avanzsált. Merthogy májustól a 33 ezer lelkes Duna-parti város elnyerte ezt a titulust. Amúgy Baja ellenzéki vezetése továbbra is azt szeretné, ha a város a Bács-Kiskunból kiszakadó önálló Bács megye fővárosa lehetne. Az viszont kérdés, hogy a kormányerők nem tesznek-e kísérletet a városvezetés megbuktatására.

Ehhez kapcsolódóan: Baja rangja még nem kapott tartalmat

Nem lesz népszavazás

Elkaszálta az Alkotmánybíróság (AB) szerdán az ellenzék népszavazási kezdeményezését a Fudan Egyetem és az álláskeresési járulék ügyében. A tájékoztatás szerint a testület Alaptörvény-ellenesnek ítélte és megsemmisítette a Kúria két korábbi végzését, amelyekkel hitelesítették a népszavazási kérdéseket.

Mint írták, a Fudan Egyetem ügyében nemzetközi szerződés, az álláskeresési járadék ügyében pedig a költségvetés érintettsége miatt nem lehet országos népszavazást tartani.

Ehhez kapcsolódóan: Mégsem lehet népszavazás a Fudan Egyetem és az álláskeresési járulék ügyében

Szép napot!

Wiedemann Tamás