Pintér Sándor: Bulgária és Románia egy lépéssel közelebb került a teljes jogú schengeni tagsághoz

Balról jobbra: Cătălin Predoiu román belügyminiszter, Ylva Johansson uniós belügyi biztos, Pintér Sándor belügyminiszter, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter és Atanasz Ilkov bolgár belügyminiszter Budapesten 2024. november 22-én

Pintér Sándor belügyminiszter beszélt erről Budapesten, miután osztrák, bolgár, román kollégájával, valamint az uniós belügyi biztossal tárgyalt. Utóbbi reálisnak tartja a januári csatlakozási céldátumot.

Pintér Sándor a tanácskozást követő sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy a folyamat befejezéséhez még egy közös csomagot kell összeállítaniuk, amely biztosítja és növeli az Európai Unió és a két jelölt tagország biztonságát. Ezt december 11–12-én véglegesítik majd.

Mint mondta, a végleges döntés egyik része, hogy a török–bolgár határon közösen külön kontingenst állítanak fel minimum száz határrendőr részvételével. Magyarország nemcsak a száz határrendőr teljes kiállításához járul hozzá, hanem megfelelő technikai eszközzel is ellátja őket, hogy érdemben lehessen védeni a bolgár–török határt. Egyértelmű, hogy most van lehetőség arra, hogy idén december 31-ével lezárják ezt a kérdéskört – tette hozzá.

Ylva Johansson, az Európai Unió belügyekért felelős biztosa is úgy látja, hogy Bulgária és Románia előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés. Hozzátette: egyre jobban működik az európai határvédelem, amihez az Európai Unió további segítséget kíván nyújtani.

A migrációért felelős és tisztjéről hamarosan távozó Ylva Johansson interjút adott a Szabad Európának, amelyet itt olvashat el.

Elismerően szólt a budapesti tanácskozásról az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnöke is. Ursula von der Leyen azt írta az X-en, hogy üdvözli a budapesti informális megbeszélések pozitív eredményét. „Bulgária és Románia teljes mértékben a schengeni övezethez tartozik. Az utolsó akadály a belső ellenőrzések megszüntetése a szárazföldi határokon”írta bejegyzésében.

Roberta Metsola úgy fogalmazott: Az erősebb Schengen erősebb Európát jelent.

Ehhez kapcsolódóan: EU-biztos: A magyar kormány ígéretet tett a migrációs paktum végrehajtására