Pócs János fideszes parlamenti képviselő ötlete nyomán népkonyha létesül Jászapátin. A politikus alpolgármester fia által is irányított önkormányzat megszavazta a kezdeményezést, melynek az alpolgármester céges ingatlanában találtak helyet. Ifj. Pócs János szerint ő csak segíteni szeretne a rászorulókon, anyagi kockázatot vállalva.
Pócs János fideszes országgyűlési képviselő január végén töltött fel egy félperces promó-videót Facebook-oldalára. Ebben jelentette be, hogy népkonyha létesül Jászapátin. A népkonyha március végén kezdheti meg a működését, napi ötezer adag ételt főznek majd.
A politikus beszéde alá bevágott felvételek alapján az épületet kívül-belül felújítják. Az is látszik a videóban, ahogy Pócs János személyesen ellenőrzi, hogyan haladnak a munkálatok.
Ami a videóból kimaradt
Pócs János azonban több fontos dolgot nem említett meg a videóban. A felújítás alatt álló épület, ahol a népkonyha fog üzemelni, nem a Jászapáti önkormányzaté, hanem egy magáncég, a Jász-Napfény Kft. tulajdonában van. A cégnek három tulajdonosa van: Pócs János gyermekei. A cég ügyvezetője ifjabbik Pócs János, a képviselő fia, aki egyszemélyben a település alpolgármestere is.
A népkonyha ötlete édesapja, idősebb Pócs János fejéből pattant ki. A politikus a január végén közzétett videójában elmondta: a népkonyha elindítását a környékbeli polgármesterek is támogatták.
„Megkerestem Debrecenben a Szociális Étkeztetési Központot, és azt kértem, hogy a náluk jól működő rendszert hozzuk át ide hozzánk, a Jászságba is. A polgármesterek nyitottak voltak, örömmel fogadták a kezdeményezést” – mondta a parlamenti képviselő a felvételen.
Gyorsan hasznosuló beruházás
A népkonyha több települést szolgál ki, de a központ Jászapátin van. A helyi önkormányzat képviselő-testülete tavaly október 15-én döntött arról, hogy felhatalmazzák a polgármestert arra, hogy határozatlan időre ellátási szerződést kössön a Pócs által említett Cívis Szociális Étkeztetési Központtal (Cívis). A polgármesternek nem sok ideje volt tető alá hozni a megállapodást, mert a határozat értelmében 2020. december 1-től életbe kellett lépnie a szerződésnek.
Kilenc nappal azelőtt, hogy az önkormányzat döntött a népkonyha elindításáról, október 6-án vásárolt meg egy ingatlant a Pócs János gyermekei tulajdonában álló cég, a Jász-Napfény Kft.
Az előző tulajdonos, akitől megvették, még 2015 nyarán jutott az épülethez egy árverésen. Akkor 24,3 millió forintot fizetett egy olyan, három épületből álló ingatlancsomagért, amelyben a most már felújított népkonyha csak az egyik tétel volt.
A Jász-Napfény Kft.-nek a frissen megvásárolt ingatlanra, a népkonyhának köszönhetően, gyorsan sikerült hosszú távú bérlőt találni.
„A Cívis Szociális Étkezési Központ szakmai intézményként, vásárolt szolgáltatással dolgozik”– közölte a szervezet a Szabad Európával. A Cívis a Magyar Pünkösdi Egyház szervezete. Jelenleg három megyében, 46 településsel állnak kapcsolatban, ellátási szerződés alapján. Napi szinten 15 ezer adag étel elkészüléséről gondoskodnak.
A Cívis tehát nem főz és nem is bérel ingatlant az országgyűlési képviselő fiától, aki egyben a település alpolgármestere. Az épületet a debreceni Nagykonyha Kft. bérelte ki az alpolgármester Pócs Jánostól. Ez a cég főzi meg az ételeket is. A Nagykonyha Kft. nagy rutint szerzett a közétkeztetésben. A legutolsó, nyilvánosan elérhető üzleti évben, 2019-ben több mint 760 millió forintos forgalmat bonyolított le.
Hasonló aláírások a szerződéseken
Nézzük meg, kik fogják aláírni a szerződéseket! Az önkormányzat részéről Farkas Ferenc polgármester szerződik a Cívissel, amelyet Rónai Angelika Mónika képvisel. Ez az októberi önkormányzati határozatban is szerepel.
Az ingatlan bérbeadásáról szóló szerződésen az alpolgármester Pócs Jánosnak, a Jász-Napfény Kft. ügyvezetőjének és a Nagykonyha Kft. ügyvezetőjének, vagyis Rónai Angelika Mónikának lesz rajta az aláírása. Ugyanaz a Rónai Angelika Mónika, aki az önkormányzati szerződést is szignózza a Cívis nevében.
Kerestük Rónai Angelika Mónikát, aki nem kívánt nyilatkozni, de munkatársához, a Nagykonyha szakmai vezetőjéhez irányított.
Nagy Róbert írásban válaszolt kérdéseinkre, azt kérte, hogy levelét teljes terjedelemben tegyük közzé.
„KajásRobi márkanév alatt közel két évtizede foglalkozom a köz- és szociális étkeztetés kiszolgálásával. Rónai Angelika családjához közel egy évtizedes barátság fűz” – írta a cég szakmai vezetője.
Nagy Róbert elmondása szerint Rónai Angelika Mónikával közösen alapították a céget 2016-ban, és már három éve együttműködtek a Cívissel, amikor felkérték Rónai Angelika Mónikát, hogy irányítsa a civil szervezetet.
Nem akadt más jelentkező
Ifj. Pócs János, Jászapáti alpolgármestere és a népkonyha helyszínéül szolgáló cég ügyvezetője és résztulajdonosa azt közölte lapunkkal, hogy az ingatlant a Jász-Napfény Kft. forrásaiból újította fel, a Nagykonyha Kft.-nek pedig bérleti díjért cserébe adja ki az ingatlant.
„Egyébként éppen a fenti körülményből adódik üzleti kockázatunk, hiszen ha a bérleti jogviszony bármilyen okból megszűnik, cégünk beruházásai megtérülés nélkül maradhatnak” – írta Pócs János.
Arra a kérdésünkre, hogy miért éppen erre az ingatlanra esett a választás, azt felelte, hogy rajta kívül sajnálatosan nem volt olyan vállalkozó, aki a népkonyha részére felújított ingatlant biztosított volna.
Hasonlóan nyilatkozott Nagy Róbert is, aki szerint több hónapos előkészítő munka után a Jász-Napfény Kft. tudott a társaság részére olyan ingatlant biztosítani, ahol lehetőség van a Nagykonyha Kft. által képviselt magas színvonalú kiszolgálásra.
„Úgy gondolom, nem bűn, ha végül cégem ezt jelentős üzleti kockázattal felvállalta” – tette hozzá ifj. Pócs János. Megjegyezte azt is, hogy úgy érezte, a kérdéseinkkel erkölcsileg bíráljuk őt.
„Meglátásom szerint nem elítélhető, ha – megfogalmazását kölcsönvéve – a Jászság köztiszteletben álló családjának tulajdonában álló cég olyan ügyben vállal üzleti kockázatot, amelynek célja nehéz sorsú emberek melegételhez juttatása” – tette hozzá. (Ifj. Pócs János kérte, hogy válaszait változtatás nélkül tegyük közzé.)
„Nincs közöm a céghez”
Megkerestük idősebb Pócs Jánost is. „Az épület tulajdonosa a kft., a kft.-nek én nem vagyok tagja, a kft. ügyei, úgy gondolom, hogy zártkörűek” – mondta az országgyűlési képviselő a Szabad Európának.
A politikus a népkonyhával és az épület felújításával kapcsolatos további kérdéseinkkel a Cívis Szociális Étkeztetési Központhoz irányított.