Több helyen is vastag fehér hab jelent meg a Rábán az elmúlt napokban, de ez most nem szennyeződés volt, hanem természetes jelenség.
A nicki műgátnál, Szentgotthárdnál, Alszószölnöknél és Körmendnél is arra lehettek figyelmesek a helyiek a múlt hét vége felé, hogy habzik a folyó.
Ehhez kapcsolódóan: Habzik a Rába, több helyen megfigyelték a folyón a szennyeződéstSokan már katasztrófát és ismeretlen ausztriai szennyezést kiáltottak, de a szakemberek szerint
ez teljesen természetes habzás volt,
nem veszélyes a környezetre és magától megszűnik majd.
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kérdésünkre megerősítette, hogy a munkatársaik megvizsgálták a habzást, azóta is figyelik, de ez természetes jelenség.
Ha sok eső esik, akkor az utána érkező kisebb árhullám által bemosott természetes anyagok felhabosodhatnak. Vettek mintát, hogy laborban is kivizsgálják, de a szakemberek szerint ezzel a habzással nem kell semmit csinálni.
"[A vízügy munkatársai] a nicki duzzasztómű területén nem észleltek külső forrást, ahonnan a szennyezés eredne, és a hab állaga (színe, szaga, összetétele) sem utalt vegyi eredetű szennyezésre. Tekintve, hogy a habzás a duzzasztó alvizén észlelhető, feltételezhetően azt az elmúlt napok csapadékos időjárása következtében levonuló kisebb árhullám okozta, így a partról bemosott pollen, por és felületi aktív anyag habosodhatott fel a part mentén. Az árhullámok gyakori kísérőjelensége a habzás a duzzasztók alvízén. Természetes jelenségről van tehát szó, nem veszélyes a környezetre és magától megszűnik majd. "
Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója szerint vasárnap délután gátőr kollégájuk Szentgotthárdnál már csak a nyomait találta a habzásnak, amit vélhetően az okozott, hogy árhullám vonult le a folyón, közben pedig korábban elhelyezett trágya, esetleg a holtágakban összegyűlt bomló falevél anyaga mosódhatott a vízbe, ez okozhatott a duzzasztóknál habzást.