1831-ben, néhány évvel azelőtt, hogy a francia Louis Daguerre találmányával elkezdődött volna a fényképészet kora, egy tehetséges fiatal művész és felfedező, Frédéric Dubois vázlatlapokkal és nagy küldetéssel érkezett a Kaukázusba.
A svájci-porosz nemes Dubois az Orosz Birodalom nyugati hegységeit – azaz a mai Örményországot, Georgiát és Azerbajdzsánt – akarta bejárni és lerajzolni. Tervére még I. Miklós cár is áldását adta.
Dubois életéről nem sokat tudunk, de az alatt a három év alatt, amelyet a Kaukázusban töltött – és ami alatt néhányszor még kémkedéssel is megvádolták –, annyit dolgozott, hogy Európába visszatérve tizenegy kötetet tudott megtölteni az útleírásaival, további öt óriásatlaszt pedig a rajzaival.
Ma ritkaságnak számítanak és szigorúan őrzik a könyveit. Az összes kötetet tartalmazó kaukázusi útleírásának kiadása több mint 154 ezer dollárért kelt el egy aukción 2017-ben. Az atlaszai közül hármat orosz múzeumokban őriznek, egyet pedig, amelynek rejtélyes háttértörténete van, egy kis könyvtárban Abháziában.
Több sikertelen próbálkozás után az RFE/RL be tudta szerezni három atlasz lenyomatát a Georgiai Parlamenti Könyvtárból. A könyvtár munkatársainak hála lenyűgöző, kristálytiszta képeken lehet megtekinteni, hogyan is nézett ki a Kaukázus kétszáz évvel ezelőtt.
* A helyszíneket a mai országhatároknak megfelelően adjuk meg.
Maghakyan azt feltételezi, hogy még a fáradságot nem ismerő Dubois számára is túl nagy feladatnak bizonyult a táj összes faragott keresztkövét lerajzolnia.
„A művész ehelyett kiemelt egyet a több ezerből, hogy azzal az eggyel segítsen a nézőnek értékelni az alkotásokat” – mondja Maghakyan. – Biztosan kimerítő lehetett a kőkeresztek erdejében állni, és megpróbálni lerajzolni.”
Dubois szerint a székesegyház „a bizánci és örmény stílusok keveréke. A bizánci stílust a külső, az örmény stílus utánzatát pedig a belső terek dekorálására használták.”
Úgy tűnik, Dubois-t nagyon megragadta a híd, amelynek „két kiszögelléséről lehet élvezni az áramlat frissességét. Állt ott egy falu is, így az utazók tudtak enni, inni, pihenni. Ma már semmi sincs. Sem falu, sem karavánszeráj. Egyedül a híd maradt, aminek a hossza 122 méter, a szélessége pedig négy méter.”
„Az örmény stílusú emlékművek sorát egy örmény templommal zárom, amely Akaltszike városának tetejére épült – írta Dubois. – A párkányokon és a falakon látható lyukakat ágyúgolyók okozták a város 1828-as török ostroma során.”
Dubois 1834-ben tért vissza Európába. Miután megjelentek könyvei, a Francia Földrajzi Társaság aranyérmével tüntették ki. Az orosz cár nagy pénzjutalomban részesítette. Utolsó éveit Európában töltötte régészkedéssel. 51 évesen halt meg, 1850-ben.