A Sakál merénylete a Szabad Európa szerkesztősége ellen 40 éve

Szombat este 9:47-kor, 1981 február 21-én erős robbanás rázta meg a Szabad Európa müncheni szerkesztőségét. A rádió négy munkatársa sérült meg - egyikük súlyosan.

A két munkatárson kívül két közelben lakó ember is megsérült, mikor az iroda száz méteres körzetében lévő ház ablakait betörte a robbanás. Szerencsére senki sem halt meg.

A robbanást plasztikbomba okozta - majdnem 15 kg, román gyártmányú Nitropenta -, melyet az épület falánál, a csehszlovák szerkesztőség közelében helyeztek el.

A robbanás olyan erős volt, hogy szeizmográfok is rögzítették. Több mint 2 millió dollárra becsülték akkor a kárt. 

Sokkal később, a szovjet blokk összeomlása és a berlini fal leomlása után derült ki az NDK-s STASI archívumaiban talált dokumentumokból, hogy a támadás mögött egy dél-amerikai terrorszervezet állt.

Vezetőjét Ilich Ramirez Sancheznek hívták, de “a Sakál” néven volt ismert. ​

A Sakál azonban Nicolae Ceaușescu titkosszolgálata, a román Securitate parancsait követte.​

A támadók célpontja éppen a román nyelvű szerkesztőség volt – a bomba tévedésből robbant a csehszlovákoknál.

A románon kívül a támadás terveiről tudomásuk volt a magyar és az NDK-s szolgálatoknak is. 

Richard H. Cummings - aki az RFE / RL biztonsági szolgálatának volt a vezetője 1980 és 1995 között - ‘96-ban írt a támadásról.

A terroristák részletesen tanulmányozták a titkosszolgálatok jelentéseit a rádió működéséről. Ezek alapján a támadók arra számítottak, hogy szombat este 9 és vasárnap éjjel 1 óra között a rádió munkatársainak akár egyötöde is az szerkesztőségben tartózkodik.

Ezt arra alapozták, hogy a lámpák a szobák 40%-ában égtek ebben az idősávban. Ám a terroristák tévedtek, a robbanás időpontjában alig 40-en tartózkodtak a munkahelyükön a Szabad Európa ezer munkatársa közül. 

Ő Vlad Georgescu, a Szabad Európa román nyelvű szerkesztőségének vezetője 1987-ben.

Ő Ilich Ramirez Sanchez, azaz a Sakál egy francia bíróságon.

A Szabad Európa prágai szerkesztősége ma.

A terrortámadás mögött a román Securitate állt. Célpontja is a román nyelvű szerkesztőség volt, de tévedésből a csehszlovákoknál robbant a plasztikbomba. Négy munkatárs sérült meg - a támadók elszámították magukat.