Li Kun Hi halála abból a szempontból nem volt váratlan, hogy az üzletember egy szívroham miatt már hat éve kórházban volt, a vállalatot ténylegesen fia, Li Dzse Jong irányította.
A 78 éves korában elhunyt üzletember az MTI összeállítása szerint kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy az apjától megörökölt tésztagyárból a világ egyik legnagyobb cége lett.
Mindez nem ment zökkenők nélkül. A Samsung Csoportot 1938-ban megalapító apja harmadik fiaként 1968-ban csatlakozott a céghez, aminek irányítását 1987-ben, apja halála után vette át elnökként.
"Változtassunk meg mindent"
Ekkoriban a vállalatot leginkább olcsó, silány minőségű termékek gyártójaként ismerték. Vezetése alatt mindezt gyökeresen megváltoztatta, radikális reformokat bevezetve.
Talán nem köztudott, de a Samsung az elektronikai termékek (televíziók, mobiltelefonok) mellett hajókat épít, és meghatározó szereplő a biztosítási és építőipari szektorban is.
“Változtassunk meg mindent magunk körül, kivéve a feleségünk és a gyerekeink” – jelentette ki a BBC visszaemlékezése szerint 1993-ban. Nem csak beszélt, cselekedett is, a Samsung ekkor teljes mobiltelefon-készletét, 150 ezer darab készüléket megsemmisített.
Ellentmondásos család
A cég elnöki posztjáról 2008-ban mondott le, amikor adócsalással és sikkasztással vádolták meg. Három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, de 2009-ben elnöki kegyelmet kapott.
Olyannyira megbocsátottak neki, hogy ő volt a 2018-as téli olimpia (sikeres) pályázati bizottságának vezetője. Már 2010-ben visszatért a vállalat élére, ahol 2014-es szívinfarktusáig maradt.
Fia, Li Dzse Jong nem volt olyan szerencsés, mint az apja, vesztegetés bűntette miatt börtönbe is került (az ügybe 2017-ben belebukott az akkori dél-koreai elnök is).
Az utódnak már csak azért sem lesz könnyű dolga, mert múlt hónapban ismét eljárás indult ellene egy 2015-ös ügy miatt.
Li Kun Hi hatalmas vagyont hagyott hátra, a Forbes 2017-es becslése szerint öröksége a 16 milliárd dollárt is elérheti.