A lakosság jelenléte nélkül tartottak közmeghallgatást Gödön június 19-én a Samsung akkumulátorgyárának újabb bővülése kapcsán, kihasználva a kormánydöntést, amely a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok, hatóságok „az érintett személyek megjelenése nélkül” tarthassanak közmeghallgatást.
A közmeghallgatás részleteit kitűző Pest megyei önkormányzat hirdetményében arra kérik a lakosságot: „Véleményét maximum három percben foglalja össze, ezt követően a hangposta automatikusan megszakítja a hívást. Amennyiben három percnél több ideig szeretne véleményt nyilvánítani vagy kérdést feltenni, akkor hívja újra a számot.”
Lehetett kérdéseket küldeni e-mailben is. Azt ígérik, hogy az illetékesek június 26-án délelőtt 10 órától élő YouTube-közvetítésben válaszolnak a kérdésekre.
Ehhez kapcsolódóan: Akkumulátorgyárak: Nem akar újabb botrányos közmeghallgatást a debreceni polgármester
Azért nem a helyi önkormányzat, hanem a Pest megyei tartja a Samsung-gyárral kapcsolatos közmeghallgatást Gödön, mert a kormány 2020-ban – közigazgatásilag kiszakítva a területet a városból – létrehozta az ország első különleges gazdasági övezetét.
A Mérce cikkében emlékeztet arra, hogy Gödön legutóbb januárban volt közmeghallgatás a Samsung-gyár bővítéséről. Akkor a helyiek még személyesen tehették fel kérdéseiket, és miután a helyi civilek felsorolták, milyen szabályokat sértett meg az üzem éveken át, a gödiek a gyár bezárását követelték.
Közben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy a kínai Huayou Cobalt Ácson építi fel első európai üzemét mintegy 520 milliárd forintos óriásberuházással, ahol katódot fog gyártani elektromos akkumulátorokhoz. A miniszter szerint kilencszáz új munkahelyet hoznak létre a beruházással.
A Szabad Európa folyamatosan beszámol az akkumulátorgyárak építése körüli vitákról vagy saját anyagokkal, vagy úgy, hogy független vidéki szerkesztőségek tudósításait, riportjait közli a témában.
Ehhez kapcsolódóan: Az akkugyárak árnyékában