Izrael ENSZ-nagykövete hétfőn sárga csillagot tűzött a mellkasára, amikor a Biztonsági Tanácsban mondott beszédet. Provokatívan azt ígérte, hogy mindaddig magán viseli, amíg a testület tagjai el nem ítélik a Hamász rémtetteit.
A Jad Vasem egyből bírálta a nácik által megszállt Európában a zsidók elnyomásának jelképévé vált kitűzőt. A Holokauszt Áldozatainak és Hőseinek Izraeli Emlékhatósága arra kérte a nagykövetet, hogy a sárga csillag helyett viselje inkább az izraeli zászlót.
A nagykövet, Gilad Erdan hétfőn elítélte a Biztonsági Tanácsot, amiért „hallgatott”, miután a Hamász palesztin fegyveresei október 7-én példa nélküli gyilkos támadásokat követtek el Izrael ellen.
„Néhányan önök közül semmit sem tanultak az elmúlt nyolcvan évben – mondta. – Néhányan önök közül elfelejtették, miért hozták létre ezt a testületet.”
A mélyen megosztott, tizenöt tagú tanács egyetlen határozatot sem fogadott el az Izrael és a Hamász között több mint három hete folyó háborúról.
„Szóval emlékeztetem önöket. Ettől a naptól kezdve minden alkalommal, amikor rám néznek, eszükbe jut, mit jelent a hallgatás a gonosszal szemben” – tette hozzá.
„Ahogy a nagyszüleim és több millió zsidó nagyszülei, mostantól a csapatommal mi is sárga csillagot fogunk hordani – közölte, és felállt, hogy felragasszon egyet az öltönyére Soha többé felirattal.
Erdan azt mondta, hogy „a büszkeség jelképeként” fogja viselni a csillagot.
„Addig hordjuk ezt a csillagot, amíg fel nem ébrednek, és el nem ítélik a Hamász rémtetteit.”
Ehhez kapcsolódóan: Kerüljön képbe a Hamász és Izrael háborújáról!
„Megalázza a holokauszt áldozatait”
A Jad Vasem elnöke, Dani Dajan azt mondta, sajnálja a New York-i izraeli küldöttség lépését.
„Ez a tett megalázza a holokauszt áldozatait, valamint Izrael államot” – írta Dajan héber nyelvű bejegyzésében X-en, a korábbi Twitteren.
„A sárga csillag a zsidó nép tehetetlenségét és kiszolgáltatottságát jelképezi. Ma már független államunk és erős hadseregünk van. Mi vagyunk az urai a saját sorsunknak. Ma a hajtókánkra kék-fehér zászlót tűzünk, nem sárga csillagot.”
Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök a holokauszt óta a zsidó nép elleni legrosszabb dolognak nevezte az október 7-i merényleteket, amelyekben izraeli tisztviselők szerint 1400 embert öltek meg.
A Biztonsági Tanács hetek óta megosztott a háború és hatásai miatt, négy határozattervezetet is elutasított a konfliktusról.
Néhány szöveg elfogadását az Egyesült Államok, Izrael közeli szövetségese akadályozott meg, mivel nem tettek említést Izrael jogáról a védekezésre.
A tervezetet, amelyet az amerikaiak terjesztettek elő, mindenekelőtt Oroszország és Kína gátolta, mert nem hívott fel egyértelműen tűzszünetre.
Hogy kijusson a zsákutcából, az ENSZ Közgyűlése múlt pénteken nagy többséggel elfogadta azt a nem kötelező erejű határozatot, amely „azonnali humanitárius fegyverszünetet” kért, de a Hamász említése nélkül.
Izrael Erdanon keresztül elutasította a szöveget, mondván, hogy „aljasságként kerül a süllyesztőbe”.
A Biztonsági Tanács hétfői ülésén több felszólaló kiemelte – miközben elítélte a Hamász támadásait –, hogy a palesztinok milyen árat fizetnek a Gázai övezetben, ahol a Hamász-irányítású egészségügyi minisztérium szerint több mint 8300 embert öltek meg.
Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynökségének vezetője szerint Gáza ostroma lakosainak kollektív büntetésével egyenértékű.