Az Európai Unió sikere elsődleges fontosságú prioritás Németország számára, nem szabad hagyni, hogy a tagállamok közötti viták veszélybe sodorják az integrációs projektet – szögezte le az új német kancellár.
Olaf Scholz a berlini szövetségi parlament alsóháza (Bundestag) előtti beszédében kijelentette, hogy az Európai Unió Tanácsában be kell vezetni a minősített többségi döntéshozatalt azokon a területeken is, ahol erre ma nincs lehetőség.
„Ez nem a szuverenitás elvesztésével, hanem épp ellenkezőleg, annak erősítésével járna” – mondta.
Beszámolt arról is, hogy a következő négy évben keményen fognak dolgozni azon, hogy a legnagyobb európai gazdaságnak számító Németországot felkészítsék a jövőre. Jelentős beruházásokról fognak dönteni az innováció, a startupcégek támogatása és az infrastruktúra-fejlesztés területén.
„Megindítjuk a jövőbe mutató beruházások évtizedét” – fogalmazott.
Ehhez kapcsolódóan: Számos akadály nehezíti majd az új német koalíciós kormány munkájátA szociáldemokrata kancellár ezt követően közölte, hogy kormánya könnyíteni fogja a külföldi munkavállalók érkezését és beilleszkedését Németországban. Ezzel párhuzamosan pedig harcot hirdetnek a szélsőjobboldali extremizmus ellen, amely szerinte jelenleg a legnagyobb fenyegetés a német demokráciára.
Az új hárompárti koalíciós kormány egyszerűsíteni szándékozik a német állampolgárság megszerzését, illetve be akarja vezetni a kettős állampolgárság intézményét.
Hozzátette, észszerű migrációs politikára van szükség: legális csatornák létrehozására és az illegális bevándorlás visszaszorítására. Ehhez szerinte hozzátartozik a menekültügyi eljárások gyors lefolytatása, valamint a maradásra nem jogosultak, a bűnözők és a közveszélyes személyek hatékony kitoloncolása is.
„Bevándorlóország vagyunk (…) De azon kell dolgoznunk, hogy jobbá váljunk az integrációban” – hangsúlyozta.
Ehhez kapcsolódóan: Hivatalba lépett Olaf Scholz, Németország új kancellárjaOrosz–ukrán konfliktus, koronavírus-járvány
Scholz emellett figyelmeztette Oroszországot, hogy nagy árat fizetne Ukrajna területi egységének megsértéséért, és a párbeszéd fontosságáról beszélt. Részleteket azonban nem árult el a kilátásba helyezett szankciókról, mindössze annyit közölt, hogy a kérdést illetően szilárd az egység az európai és transzatlanti partnerekkel.
„Komoly aggodalommal tekintünk az orosz–ukrán határ biztonsági helyzetére” – húzta alá.
Végezetül a koronavírus-járvány elleni küzdelem témáját is érintette, és oltakozásra szólította fel a lakosságot, mondván, az jelenti az egyetlen kiutat a válságból.
Ennek kapcsán pedig kijelentette, hogy „nincsenek vörös vonalak” a kormány számára a negyedik járványhullám elleni fellépésben.