Egyre keményebben lép fel az orosz kormány a helyi „külföldi ügynök” törvény adta lehetőségeivel.
Az amerikai külügy szerint az orosz kormány egyre inkább el akarja fojtani a külső nézőpontok országon belüli megjelenését, írja a Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) központi szerkesztősége. Az RFE/RL csoportnak tagja a magyar Szabad Európa is.
Ezt részben a helyi civiltörvényre való hivatkozással teszik. Nemrég például a lett központú Meduzát minősítette „külföldi ügynöknek” az orosz kormány.
Ehhez kapcsolódóan: Tovább szorít a neten és a médián az orosz államA teljesség igénye nélkül külföldi ügynöknek minősítheti az állam azokat, akik például Oroszország politikai fejleményeiről írnak külföldi újságíróként. Vagy akik adatot gyűjtenek Oroszország katonai vagy nemzetbiztonságinak értékelt ügyeiről.
A minősített emberek nem kaphatnak állást a közszolgálatban és nem indulhatnak önkormányzati képviselőjelöltnek sem. A szabályokat megszegő szervezeteket az állam felszámolhatja, a személyeket bírsággal és öt év börtönnel is sújthatják. Bármilyen olyan szervezetet „külföldi ügynöknek” minősíthet az állam, amely nem kizárólag belföldről jut pénzhez.
A 2012 óta bevezetett és azóta több módosításon átesett orosz törvény kritikusai szerint ezzel leginkább emberi jogi szervezeteket, politikai csoportokat és civil szervezeteket akar az állam rendszeresen zaklatni.
A Szabad Európa ellen is felhasználják
Több csoportot is célba vett mostanában ezzel a törvénnyel az orosz állam, az Európa Tanács Politikai Tanulmányok Iskoláinak Szövetségét (ASPS) mostanra teljesen el is lehetetlenítették vele.
Ehhez kapcsolódóan: Orosz módszer: ellenséges ügynöknek nyilvánítottak egy jogvédő szervezetetAz orosz állami médiahatóság, a Roszkomnadzor emellett az RFE/RL orosz szolgálatát is nagyjából egymillió dollárra bírságolta, amiért nem felelt meg a „külföldi ügynök” törvénynek. Úgy találták ugyanis, hogy az RFE/RL eddig nagyjából több száz esetben sértette meg ezt a törvényt az utóbbi hónapokban. A Roszkomnadzor a helyi médiafelügyelet, működése hasonló mint Magyarországon az NMHH-é.
Az egyre növekvő bírságok pedig az országon kívülre szoríthatják az RFE/RL orosz részlegét. Médiaipari megfigyelő szervezetek szerint ez is a törvény célja: a hetente 6,7 millió oroszt elérő RFE/RL kiszorítása az országból.
Többek közt arra kényszerítené a törvény a külföldről is pénzt kapó médiaszereplőket, hogy az Oroszországon belüli tartalmaikat lássák el a „külföldi ügynök” felirattal. Egy cikknél, az ezt kifejező 24 szavas kötelező feliratnak például kétszer olyan nagynak kellene lennie, mint a cikk címe. Egy videónál legalább a videó ötödét el kellene takarnia, minimum 15 másodpercig.
Emellett a törvényre hivatkozva az RFE/RL helyi újságírói ellen büntetőpereket is indíthat az állam. Az RFE/RL az USA-ból finanszírozott nonprofit szervezet, így az említett törvény hatálya alá esik, de nem fog megfelelni annak.
„Ha az orosz kormány folytatja azon törekvését, hogy erőszakkal zárassa be a Szabad Európa Rádiót/Szabadság Rádiót, akkor válaszolni fogunk” – közölte az amerikai külügyi szóvivő.
Ned Price ugyanakkor nem részletezte, milyen reakciót jelenthet ez. Azt is elmondta még, hogy az RFE/RL és a többi, „külföldi ügynöknek” minősített médiával szembeni orosz lépések komoly elnyomást és intoleranciát tükröznek.
„Az RFE/RL-t nem fogják olyan pozícióba kényszeríteni, hogy megsértse a szólásszabadságot és az újságírói integritást. Nem fogjuk hagyni, hogy a Roszkomnadzor és a Kreml hozza meg az arról szóló szerkesztőségi döntéseket, hogy miként szólunk oroszországi közönségünkhöz” – mondta nemrég Jamie Fly, az RFE/RL elnöke.
Az elmúlt hetekben Antony Blinken amerikai külügyminiszter is felhozta a témát orosz kollégájának Szergej Lavrovnak. Emellett az április 28-án tartott, sajtószabadságról szóló kerekasztal-beszélgetésen elmondta, hogy a külügyet is foglalkoztatja az RFE/RL oroszországi helyzete. És bár „végső soron Moszkva azt csinálja, amit csinál”, és lehetséges hogy „süket fülekre fog találni ez Moszkvában”, de igyekeznek támogatóan fellépni és jó megoldást találni a helyzetre.
Ehhez kapcsolódóan: Az EJEB-hez fordult a Szabad Európa az oroszországi büntetések miatt