Embertelen választás elé állítja az állam a fogyatékossággal élők családját azzal, hogy vagy mindentől elzárt, határ menti, több száz fős tömegintézményben helyezik el szerettüket, vagy életük végéig vállalják a napi 24 órás gondozást. Magyarországon mintegy százezer család érintett. Hat budapesti szülő úgy döntött: miután az állam nem teljesíti a kötelezettségét, és erre perrel sem lehet rábírni, maguk próbálják felépíteni azt az otthont, amelyben súlyosan fogyatékos gyermeküket a haláluk után is biztonságban tudhatják. Az egyik szülővel, Schilling Magdolnával és a küzdelmüket éveken át megörökítő dokumentumfilm rendezőjével, Rubi Annával beszélgettünk.
A Rubi Anna rendezővel és az egyik érintett szülővel, Schilling Magdolnával készített beszélgetést itt nézheti meg:
Ha inkább csak meghallgatná a podcastot, itt teheti meg:
Your browser doesn’t support HTML5
A magyar kormány az elsők között tett ígéretet arra 2007-ben, hogy elfogadja és betartja a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezményt, amely egyebek között kimondja a fogyatékossággal élő személyek független élethez és az élet valamennyi területén történő teljes körű részvételhez való jogát, beleértve a saját otthont. Az állam feladata lenne, hogy az ország egész területén gondoskodjon támogatott lakhatásról a súlyos-halmozott fogyatékossággal élőknek, ezt a kötelezettségét azonban a mai napig nem telesíti.
Az ellátórendszer nem kínál támogatott lakhatást a fővárosban az érintetteknek, csak a Budapesttől jelentős távolságra fekvő nagy intézetekben (például Csákánydoroszlón a fővárostól 245 kilométerre, vagy Darvastón a fővárostól 170 kilométerre).
Miután a budapesti családok évtizedek óta hiába várnak érdemi segítséget az állami szervektől, hat érintett szülő a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével 2017 végén pert indított az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) ellen, hogy Budapesten is létesüljenek támogatott lakhatást nyújtó, pár férőhelyes otthonok.
A Fővárosi Törvényszék 2021 decemberében a felperesek javára döntött. Megállapította, hogy az állam embertelen választás elé állítja a fogyatékossággal élő emberek családját azzal, hogy vagy mindentől elzárt, határ menti, több száz fős tömegintézményben helyezik el szerettüket, vagy – elborzadva az intézményektől – életük végéig vállalják a napi 24 órás gondozási munkát.
2022. április 12-én a Fővárosi Ítélőtábla a törvényszék korábbi ítéletét mindenben megerősítve jogerősen is kimondta, hogy az állami szervek mulasztása súlyosan sérti a hat felperes család személyiségi jogait, azonnal létre kell hozni számukra támogatott lakhatási férőhelyeket. Az ítélet szerint súlyos lelki szenvedéseik miatt fejenként ötmillió forint is megilleti őket.
A Belügyminisztérium és az SZGYF a Kúriához fordult, amely a korábbiakkal ellentétes döntést hozott. Ez év áprilisában kimondta, hogy hiába jár a fővárosi támogatott lakhatás az érintetteknek, ennek elmulasztása személyiségi jogi perben nem számonkérhető az államon. Még a megítélt sérelemdíjat is vissza kellett volna fizetniük a családoknak, ha felvették volna.
Csaknem hét évig követte nyomon kamerájával a jogaikért küzdő szülők sorsát Rubi Anna rendező, aki egész estés dokumentumfilmet készített a történtekről Az életed nélkülem címmel. A filmben látható szülők nem akarják tömegintézménybe adni felnőtt, de öngondoskodásra képtelen gyermeküket, és rettegnek, mi lesz velük, ha ők meghalnak. Miután Magyarországon minden jogorvoslati lehetőséget kimerítettek – a Kúria után az Alkotmánybíróság is elutasította kérésüket –, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak. Strasbourgban még nem született döntés az ügyükben.
Ezzel párhuzamosan úgy döntöttek: nem várnak tovább az államra, saját erőből, adományokból, pályázatok útján szerzett támogatásból maguk próbálják felépíteni azt az otthont, amelyben reményeik szerint biztonságban tudhatják majd gyermekeiket akkor is, amikor ők már képtelenek lesznek gondoskodni róluk. A Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítvány gyűjtéséhez ezen a linken lehet csatlakozni.
Rubi Anna filmje máris több fesztiváldíjat nyert, és meghívást kapott további seregszemlékre. A filmet otthon is meg lehet nézni az RTL+ Premium felületén.