Szélmalomharc az oktatásért és harc a gátakon a vízzel

Egy teljesen ép értelmű, de autista és figyelemzavaros fiú családjának szélmalomharca gyermekük alapvető jogáért: az oktatásért. Harc a gátakon: egy ménest is ki kellett menekíteni a víz által teljesen elzárt magyarországi településről. A miniszterelnök szerint jövő csütörtökig kell kitartani, akkor ő is leveheti majd a gumicsizmát. László Csaba volt pénzügyminiszter a Szabad Európának azt mondta: a 2026-os választások előtt a 2022-eshez hasonló pénzosztásra készül a kormány, de „nagy kérdés, hogy miből fog cukorkát osztani”. A hét legnépszerűbb közösségimédia-tartalmaiból válogattunk.

Tamást eddig harminchat iskolába próbálták beíratni a szülei, de mindenhonnan elküldték, mert bár teljesen ép értelmű, de autista és figyelemzavaros. A fiú története nem egyedi, sok szülő vív az állammal szélmalomharcot autista gyermeke alapvető jogáért, az oktatásért. Egyelőre eredménytelenül.

Ehhez kapcsolódóan: Harminchat iskolába próbálták beíratni az autista kisfiút, de sehova nem vették fel

Kisoroszit a hét második felére teljesen elzárta az ár a külvilágtól. Nekünk még sikerült ez előtt eljutni a településre, hogy megnézzük, hogyan próbálnak védekezni az ár ellen a helyiek:

Egy ménest is ki kellett menekíteni Kisorosziból az áradás előtt. A helyszínen jártunk:

Szerdára a Győr melletti Vének már víz alatt állt, Budapesten a rakpartot öntötte el a víz. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság friss tájékoztatása szerint 30-50 centiméterrel alacsonyabb vízállással halad majd le az ár a Dunán, mint a 2013-as árvíz idején.

Képgaléria olvasóink fotóiból (is):

Elérte az ár a fővárost

Csütörtök dél körül tudja levenni a gumicsizmát, addigra minden emberi számítás szerint vége lesz – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel az árvízhelyzetről tartott sajtótájékoztatón.

Szerinte eddig hibátlanul sikerült az állami és az önkormányzati védekezés összehangolása, sok az önkéntes, de a katonák is sokat segítenek.

Közben tovább emelkedett a halálos áldozatok száma Közép- és Kelet-Európában, miután a napok óta tartó esőzések súlyos áradásokat idéztek elő.

Már tizenöt halálos áldozata van a heves esőzéseknek Európában

Az Európa-szerte áradásokat okozó Borisz ciklon a klímavészhelyzet egyik hozadéka, és egyre több extrém időjárási jelenségre számíthatunk Európában is – figyelmeztetnek a szakemberek. Ezzel együtt az idei volt a legmelegebb nyár azóta, hogy mérik a hőmérsékletet:

2024 nyara lett a valaha mért legmelegebb nyár

Végül a Címlapban László Csaba volt pénzügyminiszterrel beszélgettünk, aki szerint a 2026-os országgyűlési választások előtt hasonló pénzosztásra készülhet a kormány, mint amilyen 2022-ben volt, „ez pedig nyilván zene az emberek fülének. Mindez inflációhoz vezet, a kormányközeli jegybank viszont nem fog kamatot emelni. Így megint jöhet a két évvel ezelőttihez hasonló nagyobb recesszió” – véli:

Ehhez kapcsolódóan: László Csaba: Komoly szerénységet javasolnék a kormánynak a növekedési terveknél