A külgazdasági és külügyminiszter azután beszélt erről, hogy tárgyalt Szergej Lavrov külügyminiszterrel New Yorkban, ahol az ENSZ-közgyűlés ülésén vesz részt a két politikus. A magyar kormány a már meglévő négy paksi reaktorblokk üzemidejének meghosszabbítását tervezi; a paksi bővítés mellett ebben is számít az orosz fél együttműködésére.
„Oroszország mindig része lesz a közép-európai valóságnak, ezért nem engedhetjük meg magunknak, hogy lemondjunk a kapcsolattartásról” – írta a Facebook-oldalán a találkozóról beszámolva a magyar külügyminiszter. Hozzátette: ezt szerinte jól mutatja Oroszország rugalmassága a kőolajszállítások biztosítása terén, ami „elengedhetetlen a magyar energiaellátás biztosításához”.
Magyarországnak érdeke a tisztességes kapcsolat fenntartása Oroszországgal a szankciók által nem érintett területeken – mondta a találkozó után az MTI beszámolója alapján a magyar diplomácia vezetője. Szijjártó Péter szerint Szergej Lavrov mindig igyekezett teljesíteni a magyar kormány kéréseit, pozitívan és nyitottan áll a felek számára fontos kérdések megoldásához.
Szijjártó lényegesnek nevezte a kétoldalú együttműködés fejlesztését a nemzetközi szankciók által nem érintett területeken, és üdvözölte, hogy előző héten számos vállalat képviselője részt vett a magyar–orosz üzleti fórumon Budapesten, szerinte ez jól mutatja a fogadókészséget. A paksi bővítésről is beszélt, amely megfogalmazása szerint újabb mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy megkezdődött a teljes talajkiemelés, idén földbe kerülhet az első beton. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) sztenderdjei szerint az első beton öntésétől számít az épülő létesítmény kivitelezés vagy építés alatt álló atomerőműnek – tette hozzá.
Az Orbán-kormány a már meglévő négy paksi reaktorblokk üzemidejének meghosszabbítását tervezi, ebben is számít az orosz fél együttműködésére. Ennek nyomán a jövőben hetven százalék körülire emelkedhetne a nukleáris energia részaránya a hazai áramtermelésben. Ez Szijjártó Péter szerint óriási függetlenséget biztosítana a nemzetközi energiapiacoktól.
Ehhez kapcsolódóan: Paks II.: még nem lehet beépíteni a mérföldkőként bejelentett berendezést
Szijjártó arról is beszélt, hogy Ukrajna intézkedése veszélybe sodorta az orosz kőolajtranzitot a Barátság vezetéken keresztül, nehéz helyzetbe hozva Magyarországot és Szlovákiát. Az ügyet végül az orosz szállítók rugalmassága révén sikerült rendezni.
Ehhez kapcsolódóan: Szijjártó Péter: Amíg a Lukoil nem szállíthat, blokkoljuk a kifizetést Ukrajnának
Az ukrán külügyminiszter jövő hétre tervezett budapesti látogatásával kapcsolatban közölte: a kisebbségi jogok kérdése mindenképp napirenden lesz, „világos elvárásunk, hogy a nemzeti kisebbségekre vonatkozó szabályok tekintetében vissza kell térnünk oda, ahol 2015 előtt voltunk”.
Ehhez kapcsolódóan: Szijjártó Péter: Befejezetlen vita van az ukrán féllel a magyar kisebbség nyelvhasználati jogairól