Magyarországon azokat az időseket oltják a Szputnyik V-vel, akiknek nincs krónikus betegségük. Mit üzennek a variánsok és menyiben befolyásolják az oltásokat?
A novoszibirszki székhelyű Vektor Állami Virológiai és Biotechnológiai Intézet kedden jelentette be, hogy az orosz Szputnyik V és EpiVacCorona vakcina védelmet nyújt a Covid-19 brit mutációja ellen.
Vlagyimir Putyin elnök hétfőn rendelte el, hogy az orosz kormány vizsgáltassa meg, hatékonyak-e a Covid-19 ellen kifejlesztett orosz vakcinák a koronavírus új változataival szemben, illetve szükségesek-e az oltóanyagokkal kapcsolatban további kutatások, kell-e módosítani dokumentációjukat.
Az erről szóló jelentésnek március 15-re el kell készülnie, majd fél évente felül kell vizsgálni azt – számolt be róla az MTI.
A keddi oroszországi közlemény szerint a Szputnyik V és az EpiVacCorona vakcinával beoltott személyektől származó, antitesteket tartalmazó vérsavó felhasználásával elvégzett eljárással mutatták ki, hogy a két oltóanyag hatékony az új koronavírus eredeti és brit változatával szemben is.
Szerver hiba
Nem ezt akartuk megmutatni Önnek. Elnézését kérjük, az URL-t elküldtük a webes csapatunknak vizsgálatra.
Please use Search above to see if you can find it elsewhere
Mit jelentenek a mutációk
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpont (SzKK) virológusai a Facebookon rendszeresen publikálnak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos információkat. Január 16-án írtak a mutáns vírusokról és arról, hogy ez milyen járványügyi kihívásokat jelent.
Mint írták, az Angliában, Dél-Afrikában és Brazíliában egymástól függetlenül létrejött SARS-CoV-2 vírusvariánsok eltérő mutációs mintázataikban közös tulajdonság az N501 jelzésű mutáció. Az N501 azt jelöli, hogy a vírus tüskefehérjéjét alkotó aminosav láncolaton az 501-es helyen található aminosav cserélődött le a mutáció hatására.
A kutatók szerint vélhetően jelentős részben ehhez az N501-es variánshoz köthető a Nyugat-Európában tapasztalható harmadik járványhullám is.
Ehhez kapcsolódóan: Szputnyik V: mit tudunk az orosz vakcináról?A lassítás az egyetlen fegyver
Ha egy jobb terjedést mutató mutáció bukkan fel, az járványügyi kihívás is, mert ha egy variáns gyorsabban és több emberhez jut el, a kórházi kezelések számát is növeli – így a lassítás az egyetlen fegyver, vélik a virológusok.
Ezeknek a lassító intézkedéseknek a része pl. az utazási szigorítás vagy a határzár bevezetése.
Nem jelenti azt, hogy hatástalan a vakcina
A kutatók hangsúlyozzák, hogy akkor is érdemes beoltatni magunkat a koronavírus ellen, ha olyan mutáció jelenik meg, amely képes a vakcinák „kikerülésére” – a jelenlegi ismeretek szerint a Dél-Afrikában kialakult variáns részben képes erre.
Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a vakcinák hatékonysága a tüneteket okozó megbetegedés tekintetében az ismert 94-95%-ról valamelyest csökkenhet.
Vagyis szó sincs arról, hogy hatástalan a vakcina, hiszen a kórházba kerüléstől és a súlyos betegségtől minden bizonnyal megvéd. A vakcinagyártók közben folyamatosan utána fejlesztik az oltóanyagot az újabb vírusvariánsokhoz.
Ehhez kapcsolódóan: Müller Cecília: lehet, hogy ez már a harmadik hullám, de lehet az új mutáns isA pécsiek tanulmányukban arról is írnak, hogy száz kiválasztott reprezentatív mintából 5 esetben igazolták a brit variánst, minden esetben utazási előzmény nélkül. Mint írják, ez helyi terjedést jelent, ami, tekintettel az Anglia és Magyarország közt fennálló repülési aktivitásra és embermozgásra, nem meglepő. A pécsi szakemberek szerint tehát a hazai vírus eredete a december 14-17. közötti angliai fertőzésekhez vezethető vissza. Magyarország az 54. ország ahol igazoltan felbukkant a vírus új variánsa.
Ehhez kapcsolódóan: Az új vírusmutációk miatt összeül a WHO"Más mutánst még nem mutattak ki Magyarországon"
Itthon is nő a brit mutáns jelenléte is, már 193 főnél mutatták ki ezt a vírusvariánst – mondta az operatív törzs szerdai tájékoztatóján az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília azt mondta, hogy a brit mutáns, bár nem okoz súlyosabb megbetegedést, gyorsabban terjed, egy fertőzött legalább másik négynek át tudja adni a vírust.
A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy más mutánst továbbra sem mutattak még ki Magyarországon, és a tudósok szerint az itt elérhető vakcinák hatásosak a brit mutáns ellen, de a dél-afrikai és a brazil variánsokkal kapcsolatban erről még nincs elég adat.
Ehhez kapcsolódóan: Mennyire kell aggódni a koronavírus brit mutációja miatt?Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!